Pomoc liternictwo

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
sawno
kamieniarz

Re: Pomoc liternictwo

Post autor: sawno » sob maja 01, 2010 9:37 pm

Ploter summa cut d60 a robię w Colrelu a potem eksportuję do wincuta i wycinam

czerwony
pomocnik kamieniarza

Post autor: czerwony » czw maja 20, 2010 1:22 am

Panowie, a możecie mi uszielić informacji o ploterach które wystukują portrety. Słyszałem o takim który mocuje się do ścianki dy ta jest w poziomie a on twoży cieniowane zdięcie za pomocą masy punkcików. Nie mogę znaleśc żadnych informaji na temat teo uądzenia.

Kierownik
kamieniarz

Post autor: Kierownik » czw maja 20, 2010 3:22 pm

Mam pytanie, jak nazywają się poniższe czcionki?

a)
Obrazek

b)
Obrazek

c)
Obrazek

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » czw maja 20, 2010 7:49 pm

czerwony pisze:Panowie, a możecie mi uszielić informacji o ploterach które wystukują portrety. Słyszałem o takim który mocuje się do ścianki dy ta jest w poziomie a on twoży cieniowane zdięcie za pomocą masy punkcików. Nie mogę znaleśc żadnych informaji na temat teo uądzenia.
takie coś to grawerki koszt około 20 tyś zł
było o tym na forum, gościu sprzedaje, tu jest wszystko, wystarczy poszukać :)

http://www.forum.swiat-kamienia.pl/view ... 50&start=0

kamykarz
kamieniarz

Post autor: kamykarz » sob maja 22, 2010 10:03 pm

1- algerian
2- nie używam
3- newbrunswick ( w obrysie )

szulim33
czeladnik kamieniarski

Post autor: szulim33 » śr maja 26, 2010 10:34 am

Panowie, powiedzcie mi gdzie moge sie zaopatrzyc w takie ciekawe czcionki jak te powyzej. Bo kliparty mozna kupic ale zeby czcionki typowe dla liternictwa nagrobkowego to nie. Kupilem zestaw czcionek ok. 100 za ponad 100zl widzialem w katalogu a w rzeczywistosci sa litery malo ciekawe. Moze 2 rodzaje by szlo z tego wybrac. Jakby ktos mial cos fajnego to niech mi da znac lub napisze na mojego mejla szulim33@tlen.pl. Z gory bardzo dzieki

Kierownik
kamieniarz

Post autor: Kierownik » śr maja 26, 2010 2:54 pm

kamykarz pisze:1- algerian
2- nie używam
3- newbrunswick ( w obrysie )
Dzięki :piwo:

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » śr maja 26, 2010 5:23 pm

szulim33 pisze:Panowie, powiedzcie mi gdzie moge sie zaopatrzyc w takie ciekawe czcionki jak te powyzej. Bo kliparty mozna kupic ale zeby czcionki typowe dla liternictwa nagrobkowego to nie. Kupilem zestaw czcionek ok. 100 za ponad 100zl widzialem w katalogu a w rzeczywistosci sa litery malo ciekawe. Moze 2 rodzaje by szlo z tego wybrac. Jakby ktos mial cos fajnego to niech mi da znac lub napisze na mojego mejla szulim33@tlen.pl. Z gory bardzo dzieki
Wystarczy wpisać w Google czcionki i do wyboru do koloru

kamykarz
kamieniarz

Post autor: kamykarz » śr maja 26, 2010 8:55 pm

do -kierownik. Na następnch targach sie upone i cie znajde ;)

leonidas
kamieniarz

Post autor: leonidas » wt cze 01, 2010 8:55 pm

panowie, dostalem ten program corel draw 12 i teraz tak sie wzialem za obcykanie tego programiku jak i co w nim sie robi.

ale mam jedno pytanko, wiem juz jakiej czcionki uzyc i wiem co napisac, ale pytanie moje dotyczy jak to sie ma do plotera i wyciania w folii.
mam tam jakis dokument w ktorym wypisalem dane itd i jak mam teraz dobrac wielkosc liter, tak aby po wycieciu przez ploter bylo to fajnie widac na tablicy napisowej?
nie mam pojecia skad sie tego dowiedziec.
dodam ze ploter kupuje juz niedlugo, ale pytam z gory teoretycznie

licze na odp, pozdrawiam

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » wt cze 01, 2010 9:18 pm

Obrazek

jest to Corel 9 więc nie wiem czy na pewno będzie tak samo
ale
jak widzisz w lewym górnym rogu mam wymiary napisu czyli 25x8cm

Wystarczy napisać dowolny tekst i po naciśnięciu tej strzałki w lewym górnym rogu rogu powinno pojawić się inne okienka i tam gdzie mam centymetry przeważnie na początku są milimetry wystarczy zmienić ja na cm i z boku gdzie są moje wymiary zmienić je na dowolne

Myśle że wiesz o co chodzi bo tak na odległość to ciężko wytłumaczyć

leonidas
kamieniarz

Post autor: leonidas » wt cze 01, 2010 9:51 pm

hmm kurcze, ja jak zmieniam te parametry to tylko strona sie wydluza lub poszerza, a npis pozostaje bez zmian;///

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » wt cze 01, 2010 10:17 pm

więc tak

Strona się zmienia ponieważ nie zaznaczyłeś tekstu tą strzałka co jest po lewej stronie w górnym rogu, po prostu przyciśnij tekst napis musi być tak jak u mnie na zdjęciu w takie kwadraciki

a poza tym jeżeli zmienia ci się strona to np zrób stronę szer 20 i wys 3cm i w to wpisz tekst to będziesz miał wymiar tekstu

i jest jeszcze 3 sposób, z boku masz prowadnice jak przybliżysz do tekstu to w prowadnica robi ci dokładniejsza przedziałka i do tego możesz dopasować tekst

hm a poza tym jeżeli chcesz wycinać na ploterze to jeszcze naucz się dużo w corelu np równe odstępy miedzy literami, środkowanie

tutaj może coś znajdziesz ciekawego

http://corel.wodip.opole.pl/

i tu

http://corel.wodip.opole.pl/forum/index.php

MasterV
kamieniarz

Post autor: MasterV » pt lip 02, 2010 10:03 pm

Hmmm... Widzę że dyskusja w moim temacie, więc chyba się przyłączę.
Czerwony też jest z Łódzkiego. Jestem w dokładnie takiej samej sytuacji- to początki. Od indywidualnego klienta ceny dałem na:
3,5 zł litera piaskowana- malowana... 6 zł za złotą. Nie wdrążam się chwilowo w metalowe bo chce na razie wyrobić się przy literach piaskowanych. Faktycznie nie ma co cen zaniżać, szczególnie że trzeba zarobić na "martwy" sezon.
No i problem też mam z clipartami. W jednym miejscu zaoferowali mi za 700 zł za 3 płyty! Znalazłem kogoś kto chce mi odsprzedać cały zbiór za 150 zł, ale już padłem w takie długi że jedyny plus tego- nie mam co palić i rzucam;). Nawet nie mam chwilowo tych 150 zł na ten zbiór, zapożyczyłem się na ZUS też.
Z trzcionkami jakoś sobie na razie radzę, ewentualnie dorabiam coś, poprawiam. Biorę na razie same dopiski, chcę pomału się w to wdrożyć, jak na razie dopiero kilka drobnych robót.
Mam pytanie odnośnie tej grubszej folii. Jak się sprawuje? Ja kupiłem folię za 375 zł, 25 metrów, grubość 0,4 i jest lipna, albo ja coś nie tak robię. Przebija mi ją, więc robię na malutkim ciśnieniu pyłowo, schodzi z tym masa czasu.
Raz ( na malutkiej tabliczce dopisek na szczęście) robiłem bezpyłowo- też poprzebijało (zaśnieżyło) lekko w 3 punktach- zauważyłem że pod folie dostały mi się pęcherzyki powietrza i właśnie dlatego chyba w tych miejscach przebiło, trzeba było ciut zaploerować. I tutaj też mam pytanie, jak przenosicie folie na tablicę? Czytałem tutaj coś o taśmie klejącej- wypróbuję bo czasem litera zaczyna wypadać przy naklejaniu. Ja to robię tak że wycinam napis, idę z nim do tablicy, odrywam z brzegu folię od papieru, łapę do tabliczki, i jedną ręką rozwijam papier, drugą dociskam dłonią folie przy rozwijaniu aby się przyklejała. Jednak nie mam w tym wprawy, no i czasem mam te pęcherzyki...
Jeszcze jedno, czym osłaniacie resztę tablicy przy piaskowaniu? Bo wycinanie większych kawałów tej folii jest trochę kosztowne...

MasterV
kamieniarz

Post autor: MasterV » wt lip 06, 2010 9:20 am

Faktycznie taśma pomogła, nie mam teraz problemów z naklejaniem folii.

szulim33
czeladnik kamieniarski

Post autor: szulim33 » śr lip 28, 2010 10:04 pm

Witam, spotkal sie ktos kiedys z taka czcionka?? Jest to skopiowane z napisowki i przerobione recznie, ale brakuje mi liter bo kolejne imie jest dluzsze. z gory dzieki za odpowiedz

http://twojezdjecie.pl/plikinew/7/28/7281280346912.jpg

kotali
czeladnik kamieniarski

Post autor: kotali » śr wrz 29, 2010 6:48 pm

Faktycznie taśma pomogła
folia transportowa -kupisz ją w sklepach dla reklamy-jest o szerokości 50 cm kup 2mb to starczy ci na sezon Ja wykorzystuje kawałek 0,5x0,6m i idealnie pasuje do większości tablic

MasterV
kamieniarz

Post autor: MasterV » śr wrz 29, 2010 7:13 pm

kotali pisze:
Faktycznie taśma pomogła
folia transportowa -kupisz ją w sklepach dla reklamy-jest o szerokości 50 cm kup 2mb to starczy ci na sezon Ja wykorzystuje kawałek 0,5x0,6m i idealnie pasuje do większości tablic
Dzięki

kamykarz
kamieniarz

Post autor: kamykarz » pt paź 01, 2010 4:49 pm

Ja tło oklejam resztkami z innych tablic i zwykłą taśmą malarską 5 cm. Co do przenoszenia folii, to ustaw nóż tak by nie docinał folii do końca ( metodą prób i błędów)spokojnie odklejasz cały pasek i przenosisz na wcześniej wyznaczone miejsce na tablicy i wybierasz igłą na patyczku. A foliia, najlepsza jest Oracal do piaskowania ( zielona ) lub Hard WEHA. I jedno napewno, folia 0,25 nadaje się jedynie do piaskowania na szklankach !

MasterV
kamieniarz

Post autor: MasterV » ndz paź 03, 2010 7:01 am

kamykarz
Ja jeszcze nie zrobiłem komory do piaskowania. Piaskuję pyłowo w masce, w małym pomieszczeniu. Jako że widzę jak prowadzę strumień nie oklejam całej tablicy. Z resztek z innych tablic jedynie doklejam tam gdzie blisko piaskowania znajduje się goły kamień. Kamieniarz jak to zobaczył był niepewny tego co robię. Ale nie miałem jeszcze żadnego wypadku, i czuję się przy tym pewnie. Wiem że inni oklejają raczej całą tablicę. Przy dopiskach zabezpieczam też stare litery żeby nie zasyfić. Ja nie wiem czym oklejać całą tablicę żeby było tanio i bezpiecznie. A w czym pomoże taśma malarska, oprócz tego że zabezpieczy przed kurzem?

ODPOWIEDZ