Pomoc liternictwo

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
czerwony
pomocnik kamieniarza

Pomoc liternictwo

Post autor: czerwony » czw kwie 29, 2010 6:06 pm

Witam....

Od niedawna zaczołem gromadzić sprzet niezbędny do prowadzenia interesu w owej branży.
Kupiłem dosyć duży kopresor 2 rodzaje piaskarek oraz 3 zrobiłem własnoręcznie za pomocą z podpowiedzi zamieszczanych na forach, poskładałem komputer, kupiłem ploter z oprogramowaniem i wszystko za gotówkę kóra szybko zaczeła się kończyć. Co do trzcionek mam ich sporo a większości takich które wręcz nie powinny znaleść sie na tabliczch. Kupiłem zestaw 3 płyt które zawierały grafiki wektorowe ale co się okazało, są one dosyć lipne i nie wystarczaja co do oczekiwań odbiorców.
Więć proszę o pomoc w temacie clipardów, kasa się skończyła w dosyć szybkim tempie a z odpowiednimi clipami nie mogę zacząć zarabiać na dalsze wydatki.

sawno
kamieniarz

Re: Pomoc liternictwo

Post autor: sawno » czw kwie 29, 2010 7:28 pm

a jakie kliparty cie interesuję a i dlaczego nie podobają się im te kliparty z płyt przecież one są ok, chyba że klientów interesują typowe grawerowane to za pomocą plotera tego nie zrobisz

to są typowe kliparty z płyt które można kupić w internecie

Obrazek
Obrazek

akurat mam te wszystkie płyty więc jak coś to możesz pisać

czerwony
pomocnik kamieniarza

Post autor: czerwony » czw kwie 29, 2010 9:31 pm

Owe 3 płytki posiadam i szczeże mówiąc wybór krzyży jest bardzo uboki a co dopiero z dodatkami kawiatów czy innych elementów, ostatni dostałem miniatórke krzyżyka którą miałem zrobić na słupeczku i ręce mi opadły, pół nocy spędziłem przy komputerze na szlifowaniu zdięcia na grafike wektorową.

Problemem są również pewne rzcioki używane na tablicach, zdażyło mi sie złapać dopiskę i 3h docinac podobne trzcionki.

Ogólnie dochodzę do wszystkiego sam, ale te klipye oraz trzcionki wydaja mi sie problemem który sam nie przeskoczę. :(
Załączniki
jpeg.JPG
;/
jpeg.JPG (22.34 KiB) Przejrzano 38294 razy

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » czw kwie 29, 2010 10:07 pm

co do krzyży to posiadam jeszcze kilkaset innych niż te co są na tych 3 płytkach

a ten co podałeś to albo robię w Corelu przez trasowanie a później obróbka ręczna albo jak w tym przypadku mam taki krzyż osobno oraz ręce a kwiatków tez jest dużo na tych 3 płytach i wystarczy to ładnie połączyć a co do dopisywania to zawsze od razu mówię że jeżeli ja nie robiłem to mogą różnic się litery i tak zawsze robię sobie zdjecię np telefonem - przenoszę do kompa i szukam w internecie bardzo podobnej np tutaj
http://www.dafont.com/

a poza tym uprzedzaj klienta że to jest maszyna która wycina po liniach i nie jesteś w stanie zrobić to tak samo

a ostatnio gościu chciał wypiaskować coś takiego od razu powiedziałem że może się nie udać bo to jest zdjęcie
Obrazek

i po 30 minutach zrobiłem gotowca pod ploter
Obrazek

a jak po prostu wpisałem w google to czego szukałem i wyskoczyło mi zdjęcie które jest łatwiejsze do obrobienia
o coś takiego

http://www.klubciconia.ptaki.info.pl/fo ... p?p=105545

ogólnie na początku jest ciężko bo wszytko musi być zapisane w wektorach ( krzywych ) ale trochę poćwiczysz i na pewno dasz radę

czerwony
pomocnik kamieniarza

Post autor: czerwony » czw kwie 29, 2010 11:35 pm

A jest możę możliwoąć byś użyczył klipardy bo słowo wymienił jest trchę głupie bowiem masz wszystkie które posiadam, lub ewentualnie podał nazwe firmy która jest dystrybutorem klipów z tej serii co avatar którego zamieściłem w odp.

Ogólnie grafike projektuję w inscape ale raczej to amatorski program, zamiezam przezucić się na corela, a chcąc osiągnąć coś wiecej niż przysłowiowe "na piwo" muszę być kreatywny i nabyć trochę doświadczenia, które no niestety przychodzi powoli.

Na niedomiar złego skończyła mi się dziś licencja signcut i jadę na 7'miodniowej wersji testowej:/

Początki są bardzo ciężkie kiedy nie ma kto pomuc, ale połowe mam już za sobą. Czyli piaskareczka która pracuje na małym ciśnieniu i jest dosyć wydajna, ścierniwa oraz dobór odp. folii. Pozostały klipy, trzcionka i podszlifować parę szczegułów.

gremlin
kamieniarz

Post autor: gremlin » pt kwie 30, 2010 7:45 pm

macie większe doświadczenie, więc proszę o pomoc.
Potrzebuję kosztorysu na maszyny do piaskowania. Szczerze mówiąc to nie wiem jakiej wielkości dobrać (ok. 150 ścianek na rok + dopiski). Znacie dobre, sprawdzone maszyny.
Pozdrawiam

czerwony
pomocnik kamieniarza

Post autor: czerwony » pt kwie 30, 2010 8:14 pm

Myślę że powinni odezwać się liternicy z nieco większym doświadczeniem, ja jestem na etapie nauki, tak jak ty.
Jeżeli chodzi ci o produkcię "na placu" to masz 2 drogi wyboru, piaskowanie bezpyłowe lub piaskarką syfonową przy czym trochę sie kurzy:). Używam syfonowej, stwożyłem małe pomieszczenie przeznaczone do piaskowania, czyli ścierniwo mogę odzyskać i ponownie wykożystać. Kompresor (tu miałem szczęście) kupiłem używany przez 2 tygodnie za 3 tysie który daje mi 12 atmoserek a przy pracy na 4 nabija sie raz na kwadrans. (wartość rynkowa ok 8000). Piaskarka syfonowa 80litrów. Dysze polecam ze stali g10, ale jak komu się opłaca. piaskareczkę do pracy w terenie skonstruowałem samodzielnie z opisów na necie. (butla 5l po gazie parę kolanek, rurek i zaworów 1/2, ale jestem ciekawy jak bedzie się sprawowała na 3/8częsciach). agregacik prondotwórczy ok 2000 mały kompresorek olejowy 1500, ważne aby utrymywał conajmiej te 3 atmosferki przy dyszy 1 i 1/2 mm lub 2mm. ploterek mam cogi e 1350 - za długi jak na nasze potrzeby chyba że bedziesz używał materiały dosyć szerokie.

To ekonomia którą ja stosuję

Ale wszystko zależy od twoich finansów bowiem przy dużych nakładach możesz zaopatrzyć się w sprzet www.abra.pl

piaskareczka http://www.abra.pl/content/sandmaster-plus

kompresorek http://www.abra.pl/content/kompresor-śr ... -10300-new

ploterek http://www.abra.pl/produkty/Plotery

Ja raczej kombinuję jak mogę aby coś osiągnąć i zachorowałem na brak finansów i niestety rosnące wymagania odbiorców.
Dlategoż też apeluję o klipy dotyczące szczególnie krzyży.

Kolega po fachu z bogatym doświadczenie podpowiedział gdzie znaleść można odp trzcioneczki i jak się okazało powstała dziś datan zgonu w 99% zbliżona do wcześniejszych napisów. Klient zadowolony :))) - najważniejsze

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » pt kwie 30, 2010 8:30 pm

co do tych krzyży to napisz na maila rstawno@poczta.onet.pl

a co do piaskarek to nie polecam z abry -są dobre ale zdecydowanie za drogie

tu masz za 1500 zł taką która pyli lub za 5.000 tyś taka która abra ma za 10.000 tyś

http://www.asp-plotery.com.pl/podstrony ... iparty.htm

a co do plotera to polecam Summa cut d60

gremlin
kamieniarz

Post autor: gremlin » pt kwie 30, 2010 8:37 pm

Nikt nie lubi wydawać więcej niż musi. Chodzi mi właśnie o maszyny zdające egzamin w codziennej pracy a w dobrej cenie.
Zastanawiamy się nad sprzętem, bo nasz podwykonawca napisów, rzeźb itd rok w rok podnosi ceny.

Ps. skąd jesteś czerwony? Jeżeli okolice podkarpacia to możemy pogadać.

czerwony
pomocnik kamieniarza

Post autor: czerwony » pt kwie 30, 2010 9:08 pm

Łudzkie :) wiec współpraca dosyc uciążliwa.

A z czystej ciekawoście, jakie są u was cenniki literek oczywiście jeżeli chodzi o kamieniaży i podwykonawcę.

Co do maszynek musicie rozejrzeć się na np allegro i łapać okazję, osobiście nie polecam piaskarek ECO ECO PLUS, są bardzo małe, drogie w eksploatacji ale najbardziej wkurzające jest czyszczenie filtra co parę minut gdy piaskujesz tym samym ścierniwem kolejny element. a w przypadku gdy jest to powierzchnia mała np łezka na gradusie gdzie jest sentencja piaskowanie owym pistoletem jest niewygodne. Jeżeli chodzi o pistolety inżektorowe, nie jestm ich zwolennikiem. Ogólnie wolę przysłowiową zadymę w odpowiednim stroju i masce dostarczajacej czyste powietrze.

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » pt kwie 30, 2010 9:19 pm

popieram
mam dwie piaskarki - pyłowa i bezpyłową i lepiej mi się piaskuję pyłową ( dodam że mam do tego specjalną kabinę )

a co do cen to około 3 zł za literę plus 15 zł malowanie oraz 30 zł krzyż, wizerunek

a jak robicie folią ja używam Aslan 0,38 370 zł za 25 m z dostawą ale sotatnio kupiłem grubsza i innej firmy ale tańsza - zobaczymy jak się sprawdzi
a dysze używam z węglika spiekanego 3mm a ścierniwo korund f36

czerwony
pomocnik kamieniarza

Post autor: czerwony » pt kwie 30, 2010 9:57 pm

Ładny cennik, ja to 1zł za znak; krzyż, wizerunek 10 do 30zł malowanie free netto oczywiście.

A próbowałeś piaskować piaskiem kwarcowym? Zauważyłem że jest bardzo tani ok 7zł a 25kg a korund to droga bajka.

Ile wychodzi ci za m2 foli ja kupuje 0.23mm za 18zł/m2 a szerokość 520mm, ale chyba przeżuce się na 1000mm lub 750

A dysze z węglika spiekanego jak dobrze sie orientuje oznaczone są twardością g10.

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » pt kwie 30, 2010 10:06 pm

ja kupuję całą rolkę za 370 zł 25m na 61cm,
ale tak jak pisałem kupiłem niby grubsza za 300 zł a korund kupuję za 100 zł 25 kilo i starcz mi na około 25 - 30 tablic a co do ceny to u mnie w okolicy najtaniej litera ( znaczek 2,5 ) ktoś wcześniej mądrze na forum napisał że nie ma co zaniżać cen a wręcz odwrotnie trzeba cenić się za robotę
wcześniej robiłem piaskiem ale płycej piaskowałem, częściej się zapychał i na mniej starczał ale za to miałem za darmo i mniej brałem za literę
może drogo ale prawie każdy wie że np przywiezie tablice o 17.00 i ma gotową na 7.00 rano a to się liczy zwłaszcza przed końcem sezonu

gremlin
kamieniarz

Post autor: gremlin » pt kwie 30, 2010 10:13 pm

Podkarpackie, my płacimy 1,7 zł malowana, ale sami odbierają od nas ścianki i przywożą wypisane.

czerwony
pomocnik kamieniarza

Post autor: czerwony » sob maja 01, 2010 4:38 pm

Wracając do mojego problemu, ma kotś możliwość użyczenia klipardów w szczególności krzyży?
Ewentualnie podania dystrybutorów.

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » sob maja 01, 2010 6:48 pm

napisz mi dane ma maila to ci coś wyślę

rstawno@poczta.onet.pl

czerwony
pomocnik kamieniarza

Post autor: czerwony » sob maja 01, 2010 8:21 pm

ok zostawiłem ci wiadomość na skrzynce.

Słyszałem że poniektóży używaja niestandardowej foli, tzw, sitodruku, ale podczas prób okazało się że nawet na małym ciśnieniu pęka albo ją podrywa. zastanawiam się jak oni na niej pracuja bowiem co do kosztów tj 7zł brutto za arkusz
700mm *1000mm. Ale szczezrstawno@poczta.onet.pl mówiąc wole używać droższej bowiem szlifowanie ponowne tablicynei bardzo się opłaca.

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » sob maja 01, 2010 8:31 pm

a jak przyklejacie wycięte litery czy inne znaki z foli na kamień

czerwony
pomocnik kamieniarza

Post autor: czerwony » sob maja 01, 2010 8:43 pm

Ogólnie gramatrue noża nie stawiam na maksa tylko w sposób taki aby nacinał ok 80% powierzchni foli a następnie przyklejam cały arkusz na tablice i z łatwością za pomocą skalpela wyciągam poszczególne znaki, myśle że to dosyć prosty sposób.

Słyszałem że co poniektórzy wycinają całkowicie folie(pozostawiają tylko papier w całości) a na projekt naklejają z koleji
taśme biórową aby przy przyklejaniu projektu litery nie pozostały na papierze.

czerwony
pomocnik kamieniarza

Post autor: czerwony » sob maja 01, 2010 8:51 pm

A jaki ploter posiadasz i program do wycinania?

ODPOWIEDZ