Kruszycie odpady?

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
mocoloco
kamieniarz

Kruszycie odpady?

Post autor: mocoloco » czw mar 21, 2013 12:11 am

Witam.
Na swoim podwórku mam masę odpadów granitowych. Duże płyty gr 3 czy 5 cm leżą i nie można z nimi zrobić nic konkretnego. Są brzydkie, sztychate itp.
Produkcja kostki wydaje mi się ciężkim tematem. Z tego co się orientowałem płyta o gr np 8cm również nie może być popękana czy posiadać przebarwień. Jak wiemy, jeśli płyte mającą sztych będziemy płomieniować sztych pójdzie dalej, w głąb płyty. Dużo kostki granitowej którą widzimy np w parkach, rynkach miast jest idealnie czysta, ma idealne wymiary i jest idealnie cięta. Tnie się ją na pile gdyż wymagania są takie aby była prosta.
Kostka granitowa łupliwa jest kostką którą można zrobić za pomocą łupiarki jednak konkurencja przynajmniej w mojej okolicy (śląsk) jest dość spora.

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zakupem kruszarki. Pokruszyć to wszystko w cholerę, 3 boksy tj łupek jasny (granit strzegom, strzelin), ciemny (impala, szwed, jakieś indyjskie kamienie czarne) oraz kolorowe (vanga, balmoral, madury i inne).
Do jednego worka rolniczego Big Bag można zmieścić do 1500kg łupku. Worek ten ma uszy więc można to przewozić, ładować na samochód itp. Ile m3 zajmuje wypełniony po brzegi worek a ile cienkie płyty, często o długości 200cm lub więcej które leżą, przeszkadzają, nie raz można się o nie zranić itp.
Zależy mi aby zrobić trochę porządek, posprzątać te kawałki które odcina się np z pił i które trzeba później wywozić. Na pewno byłoby czysto, więcej miejsca a może i ktoś kupi aby udekorować ogród, wjazd przed domem czy wysypać na tarsie?

Czy ktoś z Was używa kruszarki do takich celów? Ze znanych mi producentów Opolska Abra posiada w swojej ofercie 3 kruszarki. Największa o nazwie "Crushmaster 60" na filmie wydaje się sprzętem dającym radę.
Cena nie jest zaporowa (około 30,000zł), szczęki wytrzymują około 200-250 ton w zależności od rodzaju granitu a według pracownika Abry polski Strzegom gr nawet 12cm czy szwed o gr 8cm nie jest dla niej problemem.
Oto film:
http://www.youtube.com/watch?v=i6smsSOcsr8

Nie wiem, być może jest to tylko chwyt marketingowy?
Macie, używacie, coś na tym zarabiacie? Możecie polecić jakiś sprzęt za ludzkie pieniądze?

Interesowałem się wynajęciem dużej kruszarki na gąsienicach. Nie przeraziła mnie cena (16,000zł na tydzien i to minimalny czas wynajęcia) ale to, że taka kruszarka ma przerób do 400 ton w godzinę! Nie jestem w stanie policzyć ile ton leży na moim placu ale mogłoby się okazać, że za 16,000zł kruszarka popracuje ~30min a granit zostanie poprostu wypluty ;)

Czekam na odpowiedzi gdyż wiem, że jest to problem każdego zakładu kamieniarskiego. Na pewno nikt nie podzieli się informacjami ile na tym zarabia i gdzie znajduje klientów ale nie na tym mi zależy.

marcin1989l
czeladnik kamieniarski

Re: Kruszycie odpady?

Post autor: marcin1989l » sob mar 23, 2013 7:28 pm

Z tego co się orientowałem płyta o gr np 8cm również nie może być popękana czy posiadać przebarwień. Jak wiemy, jeśli płyte mającą sztych będziemy płomieniować sztych pójdzie dalej, w głąb płyty. Dużo kostki granitowej którą widzimy np w parkach, rynkach miast jest idealnie czysta, ma idealne wymiary i jest idealnie cięta.
Płyta podczas płomieniowania nie pęka dalej na sztychu, ale sztych się nie spłomieniuje i będzie bardziej widoczny. Płyty płomieniowane nie muszą być czyste, po płomieniowaniu nie widać struktury jak po polerze.
Produkuję kostkę z odpadów, które zostają po piłach. Kiedyś miałem kruszarkę i kruszyłem odpad, ale w moim rejonie nie było na to zbytu- kompletny brak zainteresowania. Moim zdaniem szybciej sprzedasz kostkę, niż kruszywo i to za lepszą cenę, a zaangażowanie i poświęcony czas w produkcję będzie podobne, a może nawet mniejsze. Tylko, że z produkcji kostki również masz odpad, ale ja go sprzedaję za 20zł/t i na brak zainteresowania nie narzekam. Na placu brak odpadów i wszystko czeka w workach na klienta.
Zakup łupiarki będzie dużo tańszy niż kruszarki, bo za używaną łupiarkę zapłacisz w granicach 10tys zł. Jeśli masz odpady z płyt i to głównie do np 10cm, to nawet łupiarka nie musi być mocna, żeby produkować kostkę. Dziennie jako "laik" w produkcji kostki jesteś w stanie na takiej maszynie spokojnie zrobić ok 1,5 do 2ton gotowej kostki. Sam trochę sprzedaję kostki na śląsk i polecałbym Ci w to wejść, bo twój rejon jest bardzo chłonny.
Pozdrawia

Marcin

gremlin
kamieniarz

Re: Kruszycie odpady?

Post autor: gremlin » ndz mar 24, 2013 11:53 pm

ale kruszarką można przerobić odpady lastrykowe z rozbiórki starych grobowców (wymiana na granit). Potem dalej na auto i z powrotem na cmentarz do np. zaprawy. A tu już oszczędności robią się duże.

ODPOWIEDZ