Zima Trzyma

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
kapusta789
mistrz kamieniarstwa

Zima Trzyma

Post autor: kapusta789 » śr mar 20, 2013 12:24 pm

Panowie ja juz czuje lekkie poddenerwowanie jak wyglądam za okno i patrze na to co się dzieje;/
Mimo że zima nie była jakaś szczególnie mroźna(przynajmniej na pomorzu) to jest już za długa...
Pamiętam czas jak w zeszłym roku po 15 marca już stawialiśmy na cmentarzach, a teraz?
Mimo że zamówienia z zimy czekają już gotowe to śnieg spowalnia Nam obroty, ludzie nie przychodzą...
Jeszcze dobre 10 dni temu jak było już słonecznie to w 2-3 dni kilkunastu klientów pojawiło się, pomyślałem sobie zapowiada się dobry i "zyskowny" sezon...a tu lipa i to na całego...

Oj jak fajnie by było, gdyby w Polsce nie było zimy...

Jak nastroje u Was? :)

krystian1
kamieniarz

Re: Zima Trzyma

Post autor: krystian1 » śr mar 20, 2013 1:18 pm

Podobno ma jeszcze potrzymać. Do świąt nic się nie zmieni. Tragedia.

Awatar użytkownika
liternik
kamieniarz

Post autor: liternik » śr mar 20, 2013 1:46 pm

2 tyg temu nastrój był dobry jak było 3 dni ciepłe, teraz lepiej nie mówić... :? . Ta zima już chyba każdemu daje się we znaki, mimo ze nie morźna to u mnie pierwszy śnieg spadł w połowie października i przed chwila też wróciłem z odsnieżania...

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » śr mar 20, 2013 3:34 pm

to ja mam podobnie nagrobki sprzedane myślałem że postawię przed świętami ( jak co roku ) a tu lipa

mis
kamieniarz

Post autor: mis » śr mar 20, 2013 6:05 pm

teraz zimy są lekkie i każdy się do tego przyzwyczaił; 30 lat temu pierwsze roboty były zaczynane dopiero od maja, więc kto wie czy w tym roku nie będzie podobnie ;)

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » śr mar 20, 2013 11:50 pm

Spokojnie, nie dajmy sie zwariować! Jasne też chciałbym wyruszyć do pracy ale cóż...licze po cichu, ze po świętach zaczynamy.Za oknem śnieg, ale jak stopnieje to będzie ciepło i ciekawe jaki będzie ten sezon???

marmo
kamieniarz

Post autor: marmo » wt kwie 02, 2013 6:09 pm

Kurcze, taki nawał śniegu. W firmie niewesołe mamy miny i niestety już dwóch poszło na przymusowy urlop, jak tak dalej pójdzie to kiepsko to widzę. Sezon się opóźnia, mam nadzieje, że szef nie myśli o zwolnieniach. Pracuje od niedawna wiec się trochę wystraszyłem, ze pójdę pierwszy...A jak u was?

Awatar użytkownika
liternik
kamieniarz

Post autor: liternik » wt kwie 02, 2013 8:38 pm

Zima puki co dalej krzyżuje plany... 2 dni temu spadło tyle sniegu że rzadko kiedy zimą tyle w noc napada!

mocoloco
kamieniarz

Post autor: mocoloco » wt kwie 02, 2013 11:01 pm

Jak wszyscy u nas na śląsku też kamieniarze stoją i się denerwują.
Na podwórku każdy ma w cholere rozebranych nagrobków. Na szczęście ludzie są wyrozumiali i widzą też co się dzieje. Niestety każdy prosi aby zaraz po tym jak ziemia wyschnie ich pomnik stawiać w pierwszej kolejności. Najlepiej stawiać po 9 na dzień :?
Pracownicy, opłaty, rachunki, zakup materiału, żaden klient nie zapłaci za usługe przed jej wykonaniem to oczywiste ale konto w banku już piszczy...

kapusta789
mistrz kamieniarstwa

Post autor: kapusta789 » śr kwie 03, 2013 11:33 am

u nas przez zime około 35 sztuk zamówień, wszystko już gotowe, prócz liternictwa.
pierwszych klientów umawiałem już na montaż około 15 marca:)
ale jak na razie tylko jeden telefon czemu nie stawiamy był, chyba ktoś nie widzi śniegu:) a tak reszta jak kolega wyżej mówi wyrozumiała...

najlepsze to że duże pieniądze zamrożone, bo u nas bierzemy max 200-400zł zaliczki(nie lubie montować za darmo), reszta po montażu.
montaż się opóźnia, inwestycje poszły z wyprzedzeniem, zaraz przyjdzie czas płacenia i kasa która na te cele miała już być jest zamrożona...
chyba każdy ma już dość tej zimy, bo jakby nie patrzał zaraz miesiąc w plecy...a to nie mało;///

kapusta789
mistrz kamieniarstwa

Post autor: kapusta789 » śr kwie 03, 2013 11:35 am

u nas przez zime około 35 sztuk zamówień, wszystko już gotowe, prócz liternictwa.
pierwszych klientów umawiałem już na montaż około 15 marca:)
ale jak na razie tylko jeden telefon czemu nie stawiamy był, chyba ktoś nie widzi śniegu:) a tak reszta jak kolega wyżej mówi wyrozumiała...

najlepsze to że duże pieniądze zamrożone, bo u nas bierzemy max 200-400zł zaliczki(nie lubie montować za darmo), reszta po montażu.
montaż się opóźnia, inwestycje poszły z wyprzedzeniem, zaraz przyjdzie czas płacenia i kasa która na te cele miała już być jest zamrożona...
chyba każdy ma już dość tej zimy, bo jakby nie patrzał zaraz miesiąc w plecy...a to nie mało;///

marcin1989l
czeladnik kamieniarski

Post autor: marcin1989l » śr kwie 03, 2013 5:16 pm

Jest gorzej niż strasznie. Materiał zamówiony leży na placu, a kontrahenci nie będą odbierać dopóki pogoda się nie poprawi. Tym sposobem mam kilkanaście kilometrów krawężnika na placu, bo od grudnia nie wysłałem żadnego auta. W moim wypadku jest trochę inaczej, bo to ja muszę prosić klientów, żeby odebrali towar. Niestety w branży budowlanej są terminy płatności, więc wyślę materiał i pieniądze będą na koncie za 30 albo 45 dni- kolejny okres oczekiwania. Kopalnie proszą się o pieniądze, terminy płatności w tym wypadku są prawie niemożliwe. Przysłowiowa "bieda" aż piszczy.
Pozdrawia

Marcin

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » śr kwie 03, 2013 6:03 pm

u nas zachodniopomorskie kilka firm ( na pewno dwie ) stawiało nagrobki np dzisiaj i w styczniu, przesada na wiosnę to wszystko obędzie pływać

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » śr kwie 03, 2013 7:12 pm

Czy to nie za wcześnie??? To chyba akt desperacji a może tęsknota za pracą...hmm

mis
kamieniarz

Post autor: mis » śr kwie 03, 2013 8:30 pm

Jeszcze kilka takich zim (uwzględniając fakt że śnieg też z dnia na dzień nie zginie to trzeba się liczyć z tym że jednak sezon zacznie się w maju, jak czegoś nowego aura nie wymyśli :? ) i część pseudo kamieniarzy pewnie wyskoczy z rynku; już nie będzie można sprzedawać tak aby tylko pozbyć się jeszcze jednej sztuki z placu i mówić że się zrobiło ogromny obrót..., jednak przez ten "martwy sezon" trzeba będzie z czegoś żyć.

Awatar użytkownika
liternik
kamieniarz

Post autor: liternik » śr kwie 03, 2013 8:38 pm

Podobno amerykanie i rosjanie zgodnie twierdza że wiosna ma przyjść w połowie nastepnego tygodnia, chociaż obserwując codziennie prognozy pogody ktore codziennie zmieniaja sie na gorsze nie byłbym zbyt optymistycznie nastawiony do tych ich prognoz :x

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » czw kwie 04, 2013 11:13 am

Zgadzam się. Rozmawiałem ze znajomym grabarzem i ten potwierdził, że bezpiecznie to będzie można wejść dopiero w maju! My też na przymusowych urlopach...

Kierownik
kamieniarz

Post autor: Kierownik » czw kwie 04, 2013 11:56 am

Spokojnie Panowie. Bóg Ojciec nie pierwszy rok światem gospodaruje. Wiosna późna, ale może za to do grudnia będzie można sezon przeciągnąć, jak pogoda dopisze. Jak robiliśmy lastryko, to nigdy się wcześniej jak w drugiej połowie kwietnia, czy też z początkiem maja raczej sezonu nie rozpoczynało. Fakt, granit daje możliwość wcześniejszej obróbki, ale montaż wymaga odpowiedniej pogody. Meteorolodzy uważają, że zmiany klimatyczne zweryfikują naszą aurę tak, że będzie długa zima, krótka wiosna, upalne, długie, lato, szybka jesień i znów mroźna zima. W sumie warunki jak w tajdze :roll: . Miejmy nadzieję, że przyszłe lato nie będzie deszczowe i dzięki temu nadrobimy zaległy czas, który nam zima podebrała. Jak pisałem w temacie "Jak klienci znoszą przestój w kamieniarstwie?", teraz mamy czas na dokończenie prac konserwatorskich, przygotowanie nagrobków do montażu, wypiaskowanie/wykucie napisów na zamówionych tablicach, przygotowanie w halach nagrobków zamówionych i chodliwych na zapas. Tablic można sobie trochę przygotować i... czekać na wiosnę - po 11 IV ma się ocieplić.

marmo
kamieniarz

Post autor: marmo » pt kwie 05, 2013 7:11 pm

Widzę, że na stronie jest nowa sonda, właśnie zagłosowałem, bo temat mi bardzo bliski....

ODPOWIEDZ