opłaty za wjazd na cmentarz????

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
cmentarny
kamieniarz

opłaty za wjazd na cmentarz????

Post autor: cmentarny » wt lut 12, 2013 1:50 am

wiem, że to kontrowersyjny temat ale jestem ciekaw waszych opini? płacić czy nie płacić????

Kierownik
kamieniarz

Re: opłaty za wjazd na cmentarz????

Post autor: Kierownik » śr lut 13, 2013 9:26 pm

Jeśli jest regulamin cmentarza i opłata taka jest pobierana, to płacić, ale żądać faktury.
W przypadku grabarzy parafialnych, gdzie nie ma regulaminu cmentarza płacić jedynie wówczas, gdy wystawiają fakturę, bądź (jak mają -jak obecnie wchodzące przepisy stanową -poniżej 20 tys obrotu i są na ryczałcie) - rachunku. Na "ładne oczy" nie ma co dawać i unikać płacenia "haraczu" tak świeckim, jak zawiadującym cmentarzami parafialnymi duchownym (którzy jako, że są na ryczałcie FV nie wystawią, ale rachunek owszem). A jak ktoś odmawia wystawienia pokwitowania, bądź wystawia jakieś KP, czy inny świstek, nie dawać się oszukiwać i zaznaczać, że się ów papier przedłoży we właściwym Urzędzie Skarbowym w celu zweryfikowania, czy opłata jest legalna, czy też ktoś próbuje wykorzystać swoją funkcję do pozyskania lewego dochodu. Nam nikt na ładne oczy nic nie da, więc należy upierać się przy swoim, bo inaczej "szara strefa" bez paragonu, przepraszam: bez pardonu, złoży legalnie działające zakłady z branży do grobu "na czarno" wykopanego. Jeśli nie zawalczymy o swoje, nie dziwmy się, że potem taki grabarzyna "gotowce" będzie stawiał i nielegalnie działał, gdy nas podatki i koszty legalnej działalności doprowadzą do bankructwa.
Legalnie działająca administracja cmentarza wystawia paragon, rachunek czy fakturę. Działa nadzór nad pracami - jest wykonywana fotograficzna dokumentacja miejsca prac i sąsiednich nagrobków przed i po pracach, co umożliwia dochodzenie w przypadku uszkodzenia przez firmę kamieniarską innego nagrobka, ale chroni także kamieniarza, którego mógł by ktoś oskarżyć o uszkodzenia, których nie dokonał.
Po raz kolejny w tym miejscu stwierdzę, że powinniśmy się na powrót w cechach zrzeszać i walczyć z nieuczciwą konkurencją, czy innymi problemami. Ustalić konsekwentnie wspólne działania i przy zdrowej konkurencji walczyć z nielegalnie działającymi partaczami, którzy psują rynek i odbierają nam prace. W przypadku nielegalnie pobieranych opłat wjazdowych na cmentarze musimy solidarnie się nie godzić na "haracze" i żądać zawsze konsekwentnie faktury bądź rachunku. W przypadku odmowy wpuszczenia na cmentarz, ostrzec, że się dzwoni do Urzędu Skarbowego i jak dalej obstaje przy swoim, dzwonić.

archiBAR
kamieniarz

Post autor: archiBAR » czw lut 14, 2013 1:28 am

Bardzo często można zaobserwować łączenie funkcji administratora i kamieniarza a jednocześnie przedsiębiorcy... cmentarza! Czy uważacie, że takie praktyki są etyczne i dopuszczalne. Szczególnie na cmentarzach katolickich, z tego co mi wiadomo na wyznaniowych jest to raczej rzadkość.
karamba

Kierownik
kamieniarz

Post autor: Kierownik » czw lut 14, 2013 3:54 pm

Jeśli proboszcz zawiera umowę z firmą kamieniarską o administrowanie cmentarzem, to nie ma co się tu doszukiwać w samym tym działaniu czegoś nieetycznego.
Nieetyczne jest wykorzystywanie swojej funkcji poprzez działania monopolistyczne i utrudnianie działań innym kamieniarzom. Jeśli zaś ktoś ma firmę kamieniarską a zarazem jest administratorem cmentarza, to wiadomo, że ma łatwiejszy kontakt z klientami,bo jest osobą pierwszego kontaktu. Znam grabarzy, którzy weszli w kamieniarstwo - część z nich robi swoje, nie przeszkadzając innym firmom w wykonywaniu ich pracy. Są też tacy, którzy mają kompleksy, bądź też są na tyle chciwi, że utrudniają innym firmom prace zlecone przez klientów, ale na takich jest UOKiK, więc można i takich cwaniaków nauczyć respektowania prawa. Najgorzej, że kamieniarze często nie znają prawa i ustępują, zezwalając tym samym na powstawanie monopoli cmentarnych. Jest administrator, jest opłata za wjazd, jest faktura - nie ma o czym gadać. Zasadność wysokości kwot "wjazdowego" często można rozważać, czy nie są zawyżone i nie odstają od zwyczajowych kwot na danym terenie, a jeśli są wyższe, to z jakiego powodu?

archiBAR
kamieniarz

Post autor: archiBAR » sob lut 23, 2013 1:20 am

Zgadzam się, monopol cmentarny ma sie dobrze i to mnie i nie tylko mnie najbardziej wkurza! Nie wiadomo dlaczego kwoty sie różnią, sa niskie lub wysokie ...podejrzewam, że zależy to od widzi mi się księży. Jaka kasa fiskalna??? Serio widział ktos kasę na cmentarzu??? Kiedyś zapytałem o kase to o mały włos nie dostałem po głowie, że jak się mi nie podoba to moge nie wjeżdżać.... i tyle Czy ktoś wie jak ten problem rozwiązać?
karamba

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » pt mar 15, 2013 11:19 pm

Potrafimy tylko gadać o tym w wąskim gronie, na forum i gdzieś tam jeszcze. Nikt się nie odważy z tym pójść do prasy czy telewizji lokalnej, bo każdy się boi o swój biznes. Nie oszukujmy się, to sie nigdy nie zmieni. Lokalna mała społeczność, po co sobie robic problemy. Sam nie mam odwagi, ale jestem wkurzony i za kazdym razem bezradny

Awatar użytkownika
liternik
kamieniarz

Post autor: liternik » sob mar 16, 2013 1:56 am

Mylisz się kolego, nie będę pisał skąd jestem, ale około 2 lat temu był nasz proboszcz w Uwadze albo w interwencji - już nie pamiętam ;) . Nagrali go z ukrytej kamerki w walizce i wszystko rozchodziło się o te właśnie opłaty które pobierał plus jeszcze parę małych zastrzeżeń przy okazji wyszło ;) . Miejscowość 5 tys. mieszkańców.
Cmentarny - wysłałem Ci na pw link do sprawy o której piszę ;)

kapusta789
mistrz kamieniarstwa

Post autor: kapusta789 » sob mar 16, 2013 5:26 pm

u nas na pomorzu każdy cmentarz parafialny ma inne zasady, na jednym proboszcz bierze 10% za postawienie nagrobka i tylko po uregulowaniu tej należności daje klucz do bramy, inny proboszcz bierze załóżmy 100zł za pojedynczy, 200zł za podwójny, inny proboszcz 150zł ogólnie za klucz do bramy i możesz w tym zrobić wszystko postawić 5 nagrobków, albo i tylko wyłożyć chodnik:)
ogólnie mnie to mało obchodzi, bo jest zasada że to zamawiający nagrobek idzie do proboszcza i płaci za klucz do bramy. nie wiem jak tam u Was?

cmentarz komunalny to już inna bajka, wykupujesz miejsce to stawiasz nagrobek darmo.

dla przykładu historyjka warszawiaka, który wpadł z kamieniarzami na pomorze na jeden z "moich" cmentarzy, nie chciał zapłacić za stawianie nagrobka, to proboszczuniu wezwał policje i był mandacik i chciał czy nie, musiał opłacić księdzu jego część. niestety taka jest szara rzeczywistość małych miejscowości.
w miastach jest zupełnie inaczej...ale są i dobre tego strony:
nie ma to jak żyć dobrze z proboszczem i przykładowo zrobić jakieś podstawki do kościoła granitowe czy inne duperele równa się wychwalenie z ambony na niedzielnych mszach w parafii, równa się reklamie skierowanej wprost do paru tysięcy wiernych:)
ja tam staram się żyć z księżmi dobrze, bo to owocuje jego przychylnością, co za tym idzie wielu parafian bardzo na to patrzy...
starczyłoby kilka niepochlebnych słów z ambony o kamieniarzu który chciał nielegalnie postawić nagrobek i już masz pozamiatane, bo nikt nie kupi u Ciebie by nie obraźić proboszcza i narażać sie na jego gniew:) takie są realia i wielu z Was o tym wie:)
oczywiści Ci co pracują w miastach nie wiedzą o czym mówie hehe:)

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » ndz sie 04, 2013 8:38 pm

Myślę, że w takie upały cmentarz powinien być czynny od 6.00 u nas jest od 8.30 co najmniej do 23.00. W południe rozkładamy parasol, bo nie można wytrzymać od gorąca!

gremlin
kamieniarz

Post autor: gremlin » sob lis 09, 2013 11:11 pm

cmentarny pisze:Potrafimy tylko gadać o tym w wąskim gronie, na forum i gdzieś tam jeszcze. Nikt się nie odważy z tym pójść do prasy czy telewizji lokalnej, bo każdy się boi o swój biznes. Nie oszukujmy się, to sie nigdy nie zmieni. Lokalna mała społeczność, po co sobie robic problemy. Sam nie mam odwagi, ale jestem wkurzony i za kazdym razem bezradny
słuchaj, mielismy taki problem, wojna z księdzem na noże czy rezygnować z najlepszego cmentrarza z robotą dla spokoju=zwolnienia ludzi, mniej roboty. Naście lat nie odzywalismy się, a roboty ubywało. Dochodzisz do momentu, gdzie zwijasz biznes, bo się z księdzem nie wpada drzeć czy walczysz o swoje, bo cię niszczą pod przykrywką Kościoła. W końcu nie wytrzymalismy, nie dali robić, to policja na cmentarz, stosowna notatka o zmowie grabarz-ksiądz sporządzona, którą możemy dawać do prokuratury i mamy wygraną (słowa policjantów), pismo do dziekana a w nim podpięte wyroki, któe ktoś tu wrzucił na forum (dzięki:)). Zapytacie i co? I nic, święty spokój, nagle słyszysz słowa: proszę, dzień dobry :), anie ty ch....u, zaje....e cię itd.
A w razie czego notatka jest u policji i jak nas wkurzą to zawiadomienie do prokuratury i tyle.
Mało tego, możesz kopać sam wykop, składać piwnicę, bo zostałeś wynajęty na zlecenie przez klienta i policja stoi na tej pozycji, że jest wolny rynek i kleint decyduje. Grabarz jak chce robić wkop to tylko wykop a nie jeszcze od razu piwnica, nagrobek bo wtedy ma monopol i nie jest grabarze tylko kompleksową firmą.
Warto walczyć, bo w pewnym momencie nic nie tracisz, a możesz tylko wygrać. Ksiądz się zasłania prawem kościelnym, tylko, że prawo normalne stoi po twojej stronie, bo w kościelnym mowa o kimś do wykopów, a nie o kompleksowej obsłudze klienta i krojeniu go na dużo więcej powyżej cen rynkowych, a to wychodzi poza ramy wytycznych Kościoła.
Wszyscy mają nerwę a nikt z tym nic nie robi, to jak ma się coś zmienić?
Lokalna mała społeczność mówisz. Akurat ona stanęła za nami, bo w końcu ktoś się wziął za ten cyrk na cmentarzach. I zamówień ile przybyło z tego cmentarza:). Księża o nas usłyszeli, reklama, że hoho :). Ludzie się są już tak ślepo zapatrzeni w księża jak kiedyś i mają swoje zdanie.
A jak cię wyczyta z ambony to robisz sprawę o zniesławienie i potem będzie odwoływał również z ambony. U nas skończyło się patyczkowanie.
Wjazdy na cmentarz do firmy. Ok, co moim kosztem jest kosztem klienta. Ale głoszenie, że firma ma zapłacić za wjazd i tylko ona jest haraczem, podatkiem. To też można zgłosić o wymuszenie. I na końcu ksiądz cacy, a ty menda bo klientowi doliczasz. Nie stać ich na wywóz śmieci? To niech ogłosi składkę, ale nie ogłosi bo ludzie będą burczeć, więc prościej ogłosić, że firmy zapłacą. 50 zł wjaz x 100 nagrobków=5000 zł ktoś chce ci zabrać, za co. Za to, że ktoś cię wynajął do pracy. To tak jakby twój pracownik miał ci płacić za to, że może pracować :D.
A się rozpisałem, ale temat bardzo drażliwy.

gremlin
kamieniarz

Post autor: gremlin » sob lis 09, 2013 11:26 pm

kapusta789 pisze: nie ma to jak żyć dobrze z proboszczem i przykładowo zrobić jakieś podstawki do kościoła granitowe czy inne duperele równa się wychwalenie z ambony na niedzielnych mszach w parafii, równa się reklamie skierowanej wprost do paru tysięcy wiernych:)
dziś czyta ciebie, jutro innego co da więcej. Uwierz, tak mieliśmy.

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » ndz lis 10, 2013 11:52 pm

słyszałem od znajomych z Białegostoku, że ksiądz z bratem założył firmę kamieniarską i dzielą się zyskami i są monopolistami na swoim terenie...wiecie coś na ten temat???, o sprawie nie jest jeszcze głośno w mediach ale znajomi twierdzą, że to tajemnica poliszynela...Jeśli tak faktycznie jest to ja się dziwię, że konkurencja nie walczy z takim praktykami u nas pewnie by to nie przeszło..

radomopal
pomocnik kamieniarza

Post autor: radomopal » wt gru 10, 2013 12:14 pm

witam
Ja tam krotko zalatwiam sprawe, od razu przed zakupem nagrobka przez klienta informuje go ze ma sam zalatwic klucz od cmentarza na dany termin i wszystkie oplaty oraz formalnosci z ksiedzem badz osoba ktora jest odpowiedzialna za cmentarz, te cmentarze w poblizu mojego miasta to mniej wiecej zna sie wszystkich kamieniarzy i nie ma z tym problemu gorzej jak sie jedzie na dany cmentarz raz na ruski rok.
od razu informuje ludzi ze na kazdym cmentarzu sa rozne ceny kazdy robi jak mu sie zywnie podoba. Jezeli ktos nie ma czasu to moge jechac wszystko zalatwic i jak ksiadz nie chce wystawic rachunku to wystawi mi kartke z podpisem i wtedy dany klient mi za to zwraca.
Sa cmentarze np w Starej Blotnicy pod Bialobrzegami gdzie ksiadz bierze 10% wartosci grobu i do tego trzeba zaplacic osobie ktora opiekuje sie cmentarzem ( w tym przypadku jest to osoba posiadajaca zaklad pogrzebowy oraz kamieniarski) 100 zl za wjazd na cmentarz
I takie sa realia.

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » śr sty 08, 2014 12:52 am

a tak są cmentarze i ludzie, wiadomo,że płacić trzeba wszędzie ale stawki od sasa do lasa to już inna bajka...

Awatar użytkownika
liternik
kamieniarz

Post autor: liternik » śr sty 08, 2014 11:51 am

Nie trzeba ;-). U mnie po zmianie proboszcza nie dosc ze nie ma już opłat to jeszcze kostke na cmentarzu wyłożył, wode podciagnął, zarośla powycinał :-). Wcześniej był inny, były opłaty i nic się nie działo poza rosnącą kupą śmieci na które niby brał pieniądze.

http://www.ipla.tv/Interwencja-placa-za ... od-5136026 - materiał kręcony za starego proboszcza ;-)

marmo
kamieniarz

Post autor: marmo » śr sty 08, 2014 11:53 pm

Ło matko, dajcie takiego też do nas!!!

archiBAR
kamieniarz

Post autor: archiBAR » ndz mar 02, 2014 9:54 pm

to przynajmniej byliscie sławni, ale nic sie nie zmieni bo wszyscy placą i siedzą cicho...
karamba

kapusta789
mistrz kamieniarstwa

Post autor: kapusta789 » wt mar 04, 2014 8:50 pm

myśle że to troche błędna logika...płaci sie wszędzie, ale dziwi mnie to że tam musi płacić kamieniarz za postawienie. u mnie na pomorzu też brak cmentarza gdzie darmo postawisz ale jest zasada że płaci kupujący. przreważnie jest to 10% wartości nagrobka, jedyne co moge zrobić to zaniżyć cene to i księdzu zapłaci klient mniej...

Awatar użytkownika
liternik
kamieniarz

Post autor: liternik » śr mar 05, 2014 11:34 am

U mnie w okolicy płaci się tylko na jednym cmentarzu i to nieoficjalnie, po prostu proboszcz powiedział kamieniarzowi na kolendzie że jeśli chce mieć klientów to "muszą dobrze ze sobą żyć". Dzieki temu jest chwalony z ambony i polecany, jakby nie płacił to byłby niepolecany. No i płaciło się też u mnie za starego proboszcza, a tak wszędzie za free (rejon granica woj podlaskiego z mazowieckim).

ZAWA
pomocnik kamieniarza
Kontakt:

Post autor: ZAWA » czw mar 06, 2014 1:38 pm

Witam . U nas na cmentarzu komunalnym płaci się 160 zł a na parafialnym ksiądz bierze 200 zł ale oczywiście wszystko za wszystko płaci klient.

ODPOWIEDZ