Skuteczne sposoby na... dłużników

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
cmentarny
kamieniarz

Skuteczne sposoby na... dłużników

Post autor: cmentarny » ndz sty 06, 2013 3:08 pm

Jak sobie radzicie z dłużnikami? Mój szef ma kilku takich, którzy nie zapłacili za pomniki. W sumie do ściągnięcia jest kilka ładnych tys. zł., ale wiadomo, z takimi sprawami raczej nie warto iść do sądu, więc zastanawiamy się, czy nie lepszym sposobem jest sprawdzona metoda: zdemontować... napisówki, a klient - zwłaszcza przed najbliższymi świętami - sam pojawi się z gotówką:). Co sądzicie o takich i innych metodach "nakłaniania" nierzetelenych klientów do uregulowania długu?

sawno
kamieniarz

Re: Skuteczne sposoby na... dłużników

Post autor: sawno » ndz sty 06, 2013 9:32 pm

taki sam mamy problem i czekamy tak z rok albo lepiej aż w końcu zabieramy cały nagrobek z cmentarza

archiBAR
kamieniarz

Post autor: archiBAR » ndz sty 06, 2013 10:22 pm

W naszej firmie wykorzystujemy fakt, że to MY jesteśmy autorami pomnika, a w umowie o dzieło znajduje się zapis, że „do czasu uregulowania całej kwoty” pomnik pozostaje NASZĄ własnością. Podejrzewam, że samowolka, czyli zdjęcie napisówki lub całego pomnika może stawić nas w niekorzystnym świetle, gdyby przyszło jednak spór o zapłatę długu rozstrzygać sądownie. Nie znam się, ale czy wtedy nasz klient nie będzie miał argumentu przeciwko nam… ?
karamba

Kierownik
kamieniarz

Post autor: Kierownik » pn sty 07, 2013 1:32 pm

Pierwsza sprawa to dobrze skonstruowana umowa. Można także zabezpieczyć taką umowę wekslem, który zniechęca skutecznie przed niezapłaceniem za wykonane prace. Dokument taki umożliwia bezprocesowe uzyskanie nakazu zapłaty przez dłużnika kwoty z weksla.
Tym, którzy ociągają się z płatnościami, warto wysłać oficjalny monit - pojawiają się z płatnością, bądź pokornie negocjują odroczenie spłaty - wówczas, należy dać im do podpisania oświadczenie, w którym dłużnik zobowiązuje się w określonym terminie spłacić.
Rozbieranie nagrobków to ostateczność. Po pierwsze jest to negatywnie postrzegane przez społeczeństwo, a po drugie jest nieopłacalne. Napisówkę można przeszlifować (gorzej jak jest z grafiką, czy rzeźbą) i wykorzystać, płytę wierzchnią i boki powinny dać się bezproblemowo zdemontować, zaś z dolnym kołnierzem różnie bywa - potrafi pęknąć. Kostkę się rozebrać da, zaś fundament raczej zostaje. Praktyka pokazuje, że po takiej akcji niewypłacalna rodzina nagle znajduje pieniądze i stawia nowy pomnik, żeby ludzie nie plotkowali. Czasem rozbiórka pozwala odzyskać część nakładów, niemniej jednak zawsze jest to działanie kontrowersyjne i nie uniemożliwia odzyskania kosztów.
Praktyka ukazuje, że po prostu trzeba w niedzielę siadać w samochód i niepokoić dłużników, oraz straszyć rozbiórką nagrobka, bądź też postępowaniem windykacyjnym. W działaniach tych trzeba być zdecydowanym i twardo sprawę stawiać, wymagając konkretnego zadeklarowania terminu zapłaty.

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » wt sty 08, 2013 1:06 pm

Generalnie też, zamiast bawić się w jakieś pozwy sądowe, za każdym razem stosujemy taką oto procedurę. Powiadamiamy telefonicznie, że nagrobek stoi, potem wysyłamy dwa, nawet trzy listy polecone z informacją, że Dzieło jest wykonane i że oczekujemy zapłaty. W każdym kolejnym liście powołujemy się na poprzednią korespondencję i dopiero po kilku miesiącach zdejmujemy „napisówkę” – co zdarza się jednak stosunkowo rzadko, bo najczęściej skutek odnoszą interwencje listowne....

marcinstop
pomocnik kamieniarza

Post autor: marcinstop » pt sty 18, 2013 6:01 pm

Mam kumpla który ma firmę windykacyjną... sprawa jest prosta ..
ja daje mu umowę i podpisuje z nim dokument który upoważnia go do ubiegania się o moje pieniążki ... o on z góry płaci mi tyle ile klient mi leciał
Czyli on mi daje kasę z góry a ja przekazuje mu kwitek że jak chce to może się ubiegać o mój dług a mnie reszta nie interesuje:)
czyli tak jakby ,sprzedaje mu mój dług od wierzyciela:) dobra sprawa :) jak macie z takimi klientami problem to piszcie marcinstop@o2.pl

Zimny Wiater
kamieniarz

Post autor: Zimny Wiater » śr sty 23, 2013 4:52 pm

Akurat firm windykacyjnych jest sporo i z reguły są dosyć skuteczne. Pozostaje kwestia wyboru takiej, która oferuje najlepsze warunki.

archiBAR
kamieniarz

Post autor: archiBAR » śr lut 20, 2013 9:07 pm

Słyszałem o takich metodach, ostatnio widziałem nawet bilbordy reklamowe. Nie korzystałem z takiej formy pomocy. Ale jesli tak faktycznie jest to uważam, że nie ma na co czekać, tylko korzystać!!! Nie ma jak spokojna głowa i pieniądze na koncie...
karamba

archiBAR
kamieniarz

Post autor: archiBAR » sob mar 02, 2013 12:57 am

Zastanawiam sie dlaczego nikt nie wspomnial o procesie mediacji, można to zrobić już na poziomie kontraktu czyli umowy, wystarczy umieścić klauzulę madiacyjną, w której obydwie strony zobowiązują się, że w przypadku zaistnienia problemu bedą sie starać na drodze mediacji o wyjaśnienie...jest to znacznie bardziej skuteczne rozwiązanie niż włóczenie się po sądach...
karamba

ODPOWIEDZ