liternictwo nagrobkowe

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
kisza77
kamieniarz

liternictwo nagrobkowe

Post autor: kisza77 » pn gru 07, 2009 12:55 pm

witam

panowie potrzebuje odpowiedzi na nurtujace mnie zagadnienie, jak sporzadzic litery na nagrobku?
chodzi mi o wyrycie na tablicy napisowej napisow i potem pomalowanie ich w srodku farba zlota badz srebrna?

czytalem,szukalem w internecie duzo o tym ale dalej nie znalazlem takiego tematu w ktorym jest to napisanie dobrze i na temat....
wiem ze potrzeba do tego:
ploter - urzadzenie ktore we wspolpracy z komputerem wytnie ze specjalnej folii litery...teraz rozumiem ze musze na tablice przykleic dobrze i rowno ta folie i co dalej?
podobno potrzebna jest piaskarka, kompresor...?

panowie jak sie to robi, prosze o o dop:)

andrzej
czeladnik kamieniarski

Re: liternictwo nagrobkowe

Post autor: andrzej » pn gru 07, 2009 2:30 pm

Szukałeś w internecie a na forum nie szukałeś :)

tu masz co nieco o ploterach:
viewtopic.php?f=3&t=33

tutaj o nakładaniu złota na litery:
viewtopic.php?f=3&t=13

a tutaj artykuły o liternictwie:
http://www.swiat-kamienia.pl/pl/content ... y/113/197/

mam jednak wrażenie, że już o to pytałeś... ;)

kisza77
kamieniarz

Post autor: kisza77 » pn gru 07, 2009 2:40 pm

tak tak tak:P
czytalem te tematy i pytalem juz o to w innym temacie, ale dalej nie wiem jak to sie robi...jak juz sie czegos domyslam to rodzi sie kolejne pytanie;/

jak masz czas nadrzej to napisz jak to sie robi...
jak wyryc litery na tablicy, jaka maszyna do tego, jakies inne pierdoly, czy trzeba jakos ta tablice przygotowac do tego odpowiednio...
co po wyryciu tych liter? rozumiem ze juz gotowa, wycieta folie z plotera przykleic mam na tablice?co dalej piaskuje to tak>?

jak ktos fachowo, jak to sie mowi na chlopski rozuum nie wytlumaczy to z roznych artykolow ciezko jest sie tego dowiedziec...

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » pn gru 07, 2009 5:13 pm

Więc tak najpierw robisz projekt w komputerze np w Corelu po czym przesyłasz to do plotera i wycinasz to na specjalnej folii ( odpowiednia grubość
Później przyklejasz tą powycinaną folię na polerowaną cześć kamienia ( jest to ważne ) i wyciągasz litery, znaczki z folii ( tam gdzie ma być piaskowane tam jest wycięty otwór w folii )
Do piaskowania potrzebujesz dobry kompresor około 400 litrów na minutę cena około 3000 - 4000 tyś i piaskarkę pyłowa ( 1500zł ) bezpyłowa tu ceny od 2000 tyś - bardzo słaba do 20.000 30.000 tyś ) i piaskujesz to ( najtaniej piaskiem - przesiany lub korund, elektrokorund degradacja chyba 36 już nie pamiętam i wsypujesz to do piaskarki i piaskujesz jak wypiaskujesz na odpowiednią głębokośc malujesz farbą np, złotą lub srebrna i jak wyschnie to ściągasz folię
tak to pokrótce wygląda

tu masz przydante linki

http://www.abra.pl/
http://www.e-weha.pl/

kisza77
kamieniarz

Post autor: kisza77 » wt gru 08, 2009 6:10 pm

to w tym samym temacie zapytam o to jak robi sie rysunki na tablicach napisowych...czesto spotykam na cmentarzu zamiast zdjecia przyklejonego osoby zmarlem, taki portret z bialego pisaku czy farby nie wiem co to...czesto sa to jakies postacie jezusa chrystusa itd...

jakie narzedzia sa potrzebne aby zrobic taka grafike na tablicy???

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » wt gru 08, 2009 7:57 pm

jest to tak zwana fototechnologia i najtańszy taki zestaw do robienia takich portretów kosztuje około 5000 tyś ( jeżeli mamy już komputer i piaskarkę ) to musimy właśnie kupić naświetlarkę i umieć obrabiać zdjęcia w komputerze i korund o degradacji 430 ( chyba dokładnie nie pamiętam ) a wiem już coś na ten temat bo próbowałem w tamtym sezonie a w tym chcę już tym sie zająć na poważnie
tu macie takie gotowe zestawy ,

http://www.naswietlarki.pl/index.php?op ... &Itemid=67

szulim33
czeladnik kamieniarski

Post autor: szulim33 » wt gru 08, 2009 8:23 pm

kisza77 pisze:to w tym samym temacie zapytam o to jak robi sie rysunki na tablicach napisowych...czesto spotykam na cmentarzu zamiast zdjecia przyklejonego osoby zmarlem, taki portret z bialego pisaku czy farby nie wiem co to...czesto sa to jakies postacie jezusa chrystusa itd...

jakie narzedzia sa potrzebne aby zrobic taka grafike na tablicy???
Jesli chodzi Ci o glebokie grafiki, znacznie slabszej jakosci. Krzyze, portrety swietych itp. To mozna rowniez z gotowych klipartow, ktore otwierasz w programie np corel. i zasada taka sama jak z literkami... ploter + folia do piaskowania, przyklejenie na tablice, wyciagniecie odpowiednich wycinkow i piaskowanie i ewentualnie malowanie, nie zawsze trzeba nie kazdy chce. Jest tez jakas metoda igielkowania, nie wiem na czym polega ale wyglada moim zdaniem lepiej niz naswietlanie-> http://www.cempulik.eu/

andrzej
czeladnik kamieniarski

Post autor: andrzej » śr gru 09, 2009 9:37 am

Metod wykonywania grawerowanych portretów jest znacznie więcej. Najtańsza jest chyba faktycznie fototechnologia (od 10 lat sprzedaje zestawy do fototechnologii Abra) i grawerowanie ręczne (np firma Vetro Jerzego Bałandy robi grawerki ręcznie). Bardziej zaawansowane technologie to grawerka mechaniczna (firma Pavoni np. ma maszynę taką w ofercie) i laserowa (wykonuje taką na zlecenie firma Jumiz). Jeżeli chodzi o precyzję i dokładność wykonania, to jeżeli jest wykonane poprawnie, to niewiele się od siebie te metody różnią. Nie wiem, bo nie widziałem efektu laserowego.

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » śr gru 09, 2009 4:01 pm

a powiedz w jakiej cenie macie naświetlarki

a do do grawerki podłączonej do komputera to można już kupic za 16.000 tyś

janusz gasienica
pomocnik kamieniarza

Post autor: janusz gasienica » czw gru 10, 2009 9:37 pm

najlepiej zatrudnij dobrego liternika i bedziesz miał po problemie.
ciekawe jak zrobisz dopisek gdzie liternik ma swoj kroj pisma?,zaden komputer i inne wynalazki Ci nie pomoga .dobrzy kamieniarze maja swoich liternikow ,ktorzy robia recznie napisy dopiski ,wizerunki itp .zerknij swoim okiem na starsze napisy,tam nie bylo komputerow . a jest to artyzm w w najwiekszym tego znaczeniu ,czy to litery zwykle, romano itp.
jezeli bedziesz robil to sam to zycze powodzenia .
literka

szulim33
czeladnik kamieniarski

Post autor: szulim33 » czw gru 10, 2009 11:39 pm

zawsze może zedrzeć do gołego i poler

kotali
czeladnik kamieniarski

Post autor: kotali » ndz sty 24, 2010 2:53 pm

a do do grawerki podłączonej do komputera to można już kupic za 16.000 tyś
proszę o informacje gdzie takie coś za tyle kupię. Na targach była włoska za niecałe 30000 zł. Znalazłem też rosyjską ale też była ok 25000 zł.

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » pn sty 25, 2010 3:40 pm

Właśnie zastanawiam się co kupić na ten sezon
czy fototechnologia - najlepsza cena ale dużo roboty przy tym

tu jest ta maszyna co graweruje http://www.litografa.lt/index.php?id=203,283,0,0,1,0

lub grawerka laserwa też w cenie 16.000 i widziałem zdjęcia i nawet nawet
http://www.allegro.pl/item894161698_las ... m_cnc.html

litografa
pomocnik kamieniarza

Post autor: litografa » wt sty 26, 2010 12:52 pm

Możesz pobrać dwa pliki z naszej stronu internetowoj.
http://www.litografa.lt/index.php?aid=255

Impact VS Pantograf
impact VS Laser
Informacja jest w języku angielskim. Można lepiej rozumieć różnicę pomiędzy technologią. Mamy dobrą wiadomość - od lutego będziemy miecz dystrybutora w Polska. Tak więc wszystkie narody mogą zobaczyć prezentację sprzętu w Warszawie.

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » wt sty 26, 2010 5:20 pm

i jeszcze jedno jeżeli chodzi o zakup to dowodzicie i robicie szkolenia czy trzeba przejechać na miejsce i samemu odebrać

litografa
pomocnik kamieniarza

Post autor: litografa » wt sty 26, 2010 6:11 pm

Dostawa jest s serwisom TNT. Mamy bardzo dobry podręcznik instalacji. Inżyniera jest zawsze w Skype. Rozpoczęcie pracy z urządzeń nie jest problemem

kotali
czeladnik kamieniarski

Post autor: kotali » pn mar 01, 2010 12:08 am

Mamy dobrą wiadomość - od lutego będziemy miecz dystrybutora w Polska. Tak więc wszystkie narody mogą zobaczyć prezentację sprzętu w Warszawie.
Czy dystrybutor już działa, można zobaczyć maszynę w pracy, na ile jest gwarancja, jak szybko będzie dokonywana naprawa gwarancyjna (serwis będzie posiadał zapasowe części czy zamawiał po zdiagnozowaniu usterki )i oczywiście poproszę o ceny i koszty eksploatacyjne np. obrazka o wym 30 x 40
pozdrawiam

litografa
pomocnik kamieniarza

Post autor: litografa » pn mar 01, 2010 8:10 pm

Dystrybutor jest już wyznaczony. Szkolenia dystrybutora zostanie zakończona w tym tygodniu. Informacje o dystrybutore (nazwisko i dane kontaktowe) zostaną tu od 8 marca. Gwarancja będzie 24 miesięcy. Dystrybutor posiada wszystkie części zamienne do naprawy. Koszty eksploatacyjne dlja obrazka 30x40 cm - 4-5 zl.

Kierownik
kamieniarz

Post autor: Kierownik » czw kwie 15, 2010 11:56 am

Mówimy o literach, nie wspominamy o clipartach. Dlatego w tym miejscu chciał bym zapytać jakiej firmy clipartów nagrobnych dopiaskowania Szanowni Koledzy używają i jakie polecają?
Mój dawny liternik korzystał z clipartów "Herubina", ja obecnie korzystam z grafik "ASP" dostarczonymi z ploterem, co niektórzy z tego co wiem bazują na "Klipartynagrobne", a jeszcze inni tworzą własne szablony...
Nowe płyty z klipartami to wydatek rzędu ok 200 - 800 zł za komplet. Warto więc nad tą kwestią przystanąć i wymienić poglądy, jakie wydania clipartów warto, a jakich nie warto zakupywać, gdzie można nabyć w kraju i za granicą, jak też skąd można ściągnąć darmowe szablony clipartów do piaskowania?

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » czw kwie 15, 2010 7:38 pm

mam kupione kiedyś jak kupowałem ploter ( firmy nie pamiętam ) ale także sam ściągam i mam umowę podpisaną z holendrami na robienie tabliczek ( 30 x 40 ) i przez to nauczyłem robić się sam kliparty pod ploter ( robię to w Corelu ) np ostatnio jakiś inny kwiat albo pelikan karmiący swoje młode lub znak myśliwych ( herb ) czegoś takiego raczej się nie kupi a klientowi trzeba dogodzić

ODPOWIEDZ