linówka wycinarka linowa rwanie linki na łączeniu

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
Awatar użytkownika
andremandre
kamieniarz

linówka wycinarka linowa rwanie linki na łączeniu

Post autor: andremandre » pn lis 19, 2012 11:30 pm

Mam problem z ciągle rwącymi się linkami , a właściwie staram się opanować i zrozumieć co , jak , i z czym....
Otóż ..pracuję od czasu do czasu na linówce i nie wiem do jakich wartości powinienem ją napinaćObrazekrobię to na wyczucie, czyli wskazówka dochodzi do ok. 20 bar , sprawdzam czy jest napięte i zabieram się do cięcia , ale nie wiem czy to są dobre wartości , gdyż linka przy łączeniu urywa się po jakichś 2 m bieżących cięcia, poza tym zużywa się nierównomiernie, jakieś sugestie proszę...z góry dziękuję
Obrazek

mis
kamieniarz

Re: linówka wycinarka linowa rwanie linki na łączeniu

Post autor: mis » sob lis 24, 2012 4:37 pm

Z tego co słyszałem to ustawienie napięcia liny zależy od rodzaju kamienia jaki jest cięty (bardziej lub mniej twardy itd); znajomy mówił mi że firma PELEGRINI daje do swoich maszyn specjalny katalog w którym jest napisane jakie napięcie stosować np do impali; czy szweda jak również podaje z jaką prędkością opuszczać maszynę. Może powodem rwania linki jest źle ustawiona maszyna albo wyrobione koła prowadzące linę. Jak dojdziesz jaki jest powód rwania liny to daj znać bo też jestem zainteresowany tym tematem; chociaż linki nie posiadam. Pozdrawiam

mis
kamieniarz

Post autor: mis » sob lis 24, 2012 5:14 pm

P. S. czemu takie wysokie ciśnienie. W danych technicznych firmy Promasz; zapotrzebowanie na sprężone powietrze wynosi 0.5 MPa; czyli jakieś 5 atmosfer. pzdr

Awatar użytkownika
andremandre
kamieniarz

Post autor: andremandre » pn lis 26, 2012 10:37 pm

Chodzi o taką wycinarkę
Obrazek
jest praktycznie nowa, i nic nie jest w niej nadmiernie zużyte .
Myślę jednak, że powodem rwania tuż przy łączeniu może być za długa {3cm} złączka Obrazek
Obrazek

mis
kamieniarz

Post autor: mis » ndz paź 05, 2014 10:53 am

Witam. Odświeżam temat i mam pytanie do andremandre jak sprawuje się wycinarka i czy jest warta zakupu tzn. jak często rwie się linka; czy tnie do winkla ( 90' do płaszczyzny; bo są różne opinie że np. podcina po skosie); czy trzeba później poprawiać, wyrównywać frezem czy od razu można obrabiać rzepami; jak długo wycina się tablicę o wymiarach 70 cm wysokości 90 cm długości (czyli jakieś 230 cm cięcia); Jaki jest przybliżony koszt zakupu, montażu (myślę o produkcie polskim i nie o cnc linowym). Jakie są ograniczenia gabarytowe lub wagowe jeśli chodzi o obrabiany element? Pozdrawiam

mocoloco
kamieniarz

Post autor: mocoloco » śr lut 18, 2015 5:58 pm

Odświeżam temat gdyż też chciałbym poznać odpowiedzi na wcześniej zadane pytania.

waclaw20
pomocnik kamieniarza

Post autor: waclaw20 » ndz mar 29, 2015 2:24 pm

Jakos sie nikomu nie kwapi by coś odpisać.Mżiwe ze wszystcy posneli.

Awatar użytkownika
andremandre
kamieniarz

Post autor: andremandre » pt cze 26, 2015 7:30 pm

Witam.Chciałbym tu zaznaczyć, że tego typu linówkę obsługujemy ręcznie, czyli im mocniej ciągniemy lub pchamy materiał tym bardziej linka podcina po skosie lub nie.To kwestia wyczucia i wprawy.Zdzierem niestety trzeba przelecieć gdyż pozostaje lekko pofałdowana powierzchnia.Impala grubości 5cm i te ok. 230 cm cięcia spokojnie w pół godziny się wytnie, a kształty można robić różniste, zależnie od fantazji.

i trochę o tym modelu

Maszyna przeznaczona do wycinania profili zewnętrznych i wewnętrznych (przy zastosowaniu liny łączonej) w płytach kamiennych ( "napisówkach", blatach, parapetach itp.). Elementem tnącym jest "lina diamentowa" o średnicy ok. 7-8 mm.

Materiał mocuje się na obrotowym blacie stołu, który jest zakończeniem podwójnie łamanego ramienia. Podwójnie łamane ramię pozwala na swobodne podejście materiałem pod linę i manewrowanie nim we wszystkich kierunkach względem tnącej liny.

Prędkość cięcia w granicie o grubości 60 -70 mm wynosi od 6 -12 cm min co pozwala na wyprofilowanie "napisówki" w przeciągu kilkunastu minut.

Bezpyłowa (chłodzenie wodne) cicha praca, mała moc silnika (3kW), mała powierzchnia warsztatu (2,5 x 3 m), oraz łatwa obsługa to dodatkowe atuty tej maszyny.

Cechy charakterystyczne:
zastosowanie liny tnącej
obrotowy blat stołu na podwójnie łamanym ramieniu
bezpyłowa (chłodzenie wodne), cicha praca,
mała moc silnika (3kW)
mała powierzchnia zabudowy (2,5 x 3 m)

Charakterystyka techniczna:

gabaryty 1750x700x1300 mm
pole pracy 1000x1000 mm
prześwit roboczy 200 mm
zasilanie 3kW / 400V / 10A / 50Hz
prędkość liny 40 m/s
średnica liny 7-8 mm
zużycie wody 20 l/min
ciężar urządzenia 650 kg

Mam nadzieję że tym postem coś pomogłem ;)
Obrazek

ODPOWIEDZ