Maskowanie fug przy montażu blatów.

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
mocoloco
kamieniarz

Maskowanie fug przy montażu blatów.

Post autor: mocoloco » śr lis 14, 2012 8:49 pm

Witam.
Jakiś czas temu znalazłem na youtube film pokazujący pracę amerykańskich kamieniarzy.
Montowali oni blat kuchenny w pewnym domu.
Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż było ich tylko 2 pracowników a wielkości elementów nie przekraczały 120-130cm. Kuchnia była bardzo duża (długa).
Kuchnia miała kształt 'L' + zlewozmywak w rogu. Wszystko było wycięte w elementów nie dłuższych jak wspomniane już 120-130 cm gr 3'. Pomyślałem sobie, że chyba ludzie w USA nie przykładają takiej uwagi do tego wszystkiego ponieważ każdy mój klient zamawiając blaty życzy sobie jak najdłuższych elementów aby nie było widać fug. 200cm to minimum a to jak pewnie wiecie ryzyko - wnoszenie, ustawianie, poziomowanie, coś nie będzie do 'winkla', uszkodzenie mebli, jak trzeba wnosić na wysokie piętro istnieje ryzyko uszkodzenia np schodów. Na pewno każdy się z tym spotkał nie raz.
Jednak fachowcy w USA wymyślili coś innego. Otóż nie zaklejali fug np silikonem tylko czymś w rodzaju proszku/kremu. Później polerowali to i efekt był tak, iż cała kuchnia wyglądała jak z jednego elementu :shock: W ogóle nie było widać fug. Na pewno dobierali odpowiedni kolor proszku bo jak wiadomo każdy kamień jest inny ale efekt był pioronujący.
Szukam tego filmiku od kilku tygodni. Nie potrafię znaleźć.
Czy ktoś z Was zna taką technikę? Może mi coś napisać na jej temat? Gdzie szukać tych składników do maskowania fug ew z czego się je robi?

marmaroprestige.pl
czeladnik kamieniarski

Re: Maskowanie fug przy montażu blatów.

Post autor: marmaroprestige.pl » pt gru 14, 2012 1:05 pm

Proszek? ciekawe. Może rzadka żywica + pył z kamienia, ale ciężko zapolerować, może nie żywica tylko epoxy ale jak nie uszkodzić polerowanych elementów szlifując fuge.

gremlin
kamieniarz

Post autor: gremlin » śr sty 16, 2013 12:34 am

pytanie, czy robiąc na Corianie czy innych kwarcach są jakieś specjalne kleje, aby zamaskować łączenie dwóch blatów? Coś o tym słyszałem.

kerad
pomocnik kamieniarza

Post autor: kerad » sob kwie 13, 2013 6:46 pm

A jak większość z Was łączy blaty?
Na samym silikonie ?
Na co montujecie wpuszczaną/licowaną płytę indukcyjną w blacie?

gremlin
kamieniarz

Post autor: gremlin » pn kwie 15, 2013 11:51 pm

Silikon :). Zacznij modzić z polarką to końca nie dojdziesz na powierzchni blatu.

Płyta licowana? Co to jest? Z reguły mamy zwykłe, nakładane z góry. Masz tam do niej uszczelkę.

mocoloco
kamieniarz

Post autor: mocoloco » wt kwie 16, 2013 6:30 pm

Są 3 rodzaje umywalek/zlewozmywaków oraz płyt grzewczych/indukcyjnych

1) Nakładane od góry, najbardziej popularne
2) Przykręcane od dołu - wtedy otwór na zlewozmywak/umywalkę trzeba od środka polerować i przykręca się to od dołu (dotyczy tylko umywalek/zlewozmywaków)
3) Wpuszczane w blat więc np w przypadku płyty grzewczej oprócz wykonania otworu najczęściej te 50x50cm trzeba jeszcze np za pomocą piaskarki lub CNC jeśli ktoś posiada wokół otworu wykonać obwódkę najczęściej ~1cm szeroką i 5mm głęboką gdyż taką grubość ma np ta płyta czy zlewozmywak i wtedy licuje idealnie prosto z blatem. To ciężki kawał chleba, do tej pory mieliśmy takie coś tylko 2 razy i mam nadzieję, że więcej już nie będzie. Robiliśmy to za pomocą piaskarki. Ręcznie nie wiem jak takie coś można równo zrobić.

A co do montażu to u nas klient wszystko sobie montuje sam. Płyta grzewcza jest na siłę więc nie chcemy się bawić w takie rzeczy. Nie jesteśmy elektrykami a raz mieliśmy z tego powodu nie ciekawą sytuację i od tego czasu klient robi sobie sam. My tylko wkładamy i umywalkę/zlewozmywak i płytę grzewczą w otwór żeby pokazać klientowi, że wszystko pasuje.

gremlin
kamieniarz

Post autor: gremlin » wt kwie 16, 2013 8:28 pm

U nas biedni ludzie i nawet podwieszanych nie ma:). Wszystko z góry. Kiedyś mieliśmy taki przypadek, że wkleiliśmy płytę indukcyjną na silikon, bo uszczelka była do d..y. Jak się spaliła (bo piorun rąbnął) to odciąć ten silikon zeszło 2 godziny 2 ludzi. Lepiej stosujcie te uszczelki:)

My też tylko wkładamy,ewentualnie wklejamy zlew i tyle. Reszta podłączeń w gestii klienta.

Pytanie mam inne. Jak zrobić ociekacz? Takie nacięcia, ale wypolerowane w środku. Jest też w wersji zaniżenia z 5 mm, poler na całości wokół zlewu i nacięcia w tym. Wszystko w polerze. Nie wiem jak sie za to zabrać.
Z kamieniami żywicowanymi jest taki problem, że jak zedrzesz żywicę i poler to potem za szlaka nie idzie zrobić znów takiego koloru. Czyli teoretycznie da się zrobić zagłębienie naokoło zlewu np. frezem i wypolerować, ale nie wyjdzie taki kolor jak na całości. A te nacięcia to już nie wiem.

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » wt kwie 16, 2013 8:59 pm

My robiliśmy prawie każdy rodzaj blatów ostatnio dużo podwieszanych (jak są podwieszane to otwór zawsze mniejszy o 2 -3 cm ) a ostatnio robiłyśmy coś takiego
Załączniki
DSCF1099.JPG
DSCF1099.JPG (129.76 KiB) Przejrzano 16522 razy

mocoloco
kamieniarz

Post autor: mocoloco » wt kwie 16, 2013 9:11 pm

sawno to otwór na zlewozmywak zawieszany od dołu.
Czym wycinasz tak prosty otwór? Na pewno CNC albo woda?

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » wt kwie 16, 2013 9:55 pm

zlew podwieszany od dołu otwór robiony ręczne ( najpierw otwór ręcznie wycinany flexem a potem polerowany rzepami ( celmą ) ociekacz robiony najprostsza piła a potem sfazowane lekko celmą i pryśnięte polerem w sprayu
Załączniki
DSCF1101.JPG
DSCF1101.JPG (79.38 KiB) Przejrzano 16502 razy
DSCF1097.JPG
DSCF1097.JPG (140.19 KiB) Przejrzano 16502 razy

mocoloco
kamieniarz

Post autor: mocoloco » śr kwie 17, 2013 6:30 pm

Możesz napisać coś więcej na temat polerze w sprayu? Podać jakiś link do producenta oraz napisać czy można taki spray dobrać do takich kamieni jak np Indian Black, Madura czy Vanga? Poza tym jak pomalujesz to sprayem to i tak kanty są ostre więc jak to fazujesz?
Jak piszesz ociekacz robisz ręcznie. Ok ale udaje się Tobie uzyskać odpowiedni spad czy to raczej na oko? Na początku lekko nacinasz i dociskasz mocniej na końcu?

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » śr kwie 17, 2013 7:51 pm

poler spray coś takiego ( do każdego rodzaju i koloru kamienia ) http://www.sklep-kamieniarski.pl/defaul ... pro=210150

jak natnę to tak jak napisałem wcześniej lekko przejadę rzepami ( celmą ) kanty tak aby nie było zadziorów
a co do nacinania ociekacza to robię go przed wycięciem otworu i ustawiam lekko pod kątem blat na stole do piły i wtedy wystarczy tylko równo zaczynać bez opuszczania piły

gremlin
kamieniarz

Post autor: gremlin » ndz kwie 21, 2013 2:43 pm

sawno powiedz mi, macie wystawę płyt budowlanych? Bo z tego co wiem, to niedawno zaczęliście te blaty robić (kiedyś pisałeś).

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » pn kwie 22, 2013 9:48 pm

Blaty robimy już z 3 lata tak na poważnie ( zakład ojciec ma już z 20 lat ) a co do wystawki to raczej posiłkujemy się kawałkami ( bardzo często jeździmy z nimi do klient ) wiadomo że lepiej jest mieć na placu dużo płyt ale my mamy za mały zakład i 80 % to nagrobki z 20 % to budowlanka jedyny plus tego wszystkie jest to że prawie same granity na blaty idą czarne także łatwo pokazać na kawałku

lunat
czeladnik kamieniarski

Post autor: lunat » sob gru 13, 2014 6:38 pm

Panowie robiliście kiedyś taki ociekacz w blacie, jakby pół cm opuszczony? Macie jakiś pomysł jak to zrobić (bez cnc), żeby w miarę równo wyszło?
W załączniku foto.
Załączniki
191054771_7_1000x700_blaty-kuchenne-lazienkowe-granitowe-.jpg
191054771_7_1000x700_blaty-kuchenne-lazienkowe-granitowe-.jpg (39.01 KiB) Przejrzano 8660 razy

mocoloco
kamieniarz

Post autor: mocoloco » pn gru 15, 2014 12:03 am

Oj bez cnc nie mam zielonego pojecia. Szczególnie jak to ma ladnie wygladać.

marmo
kamieniarz

Post autor: marmo » czw sty 01, 2015 10:43 pm

szukam szlifierki kątowej do kamienia na mokro,polskiego producenta, macie jakieś typy?

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » pt sty 02, 2015 1:13 am

celma

lunat
czeladnik kamieniarski

Post autor: lunat » pt sty 02, 2015 6:11 pm

ODPOWIEDZ