Prośba o opinie - woda na nagrobku!

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
bogdan_75
pomocnik kamieniarza

Prośba o opinie - woda na nagrobku!

Post autor: bogdan_75 » wt lis 13, 2012 10:45 pm

Witam wszystkich.
Pisałem tą wiadomość w niedzielę wieczorem, ale widocznie był jakiś problem techniczny, bo się nie ukazała, dlatego ponawiam swojego posta.

W tym roku zamówiłem i odebrałem nagrobek (pomnik) wykonany z granitu "Morena black". Sam kamień, wg oświadczenia wykonawcy, pochodzi z Finlandii.
Jestem laikiem w sprawach technicznych, dlatego też sam wygląd i wykonanie pomnika nie budziły we mnie zastrzeżeń w momencie odbioru. Niestety wkrótce okazało się, że na płytach pomnika "stoi" woda podeszczowa. Zaobserwowałem na innych grobowcach, że po zakończeniu opadów ta woda powoli spływa, zaś na wspomnianym pomniku tworzy się bardzo dużo małych kałuż.
Jak się zapewne już domyślacie składane reklamacje na niewiele się zdały, a już kuriozalną wręcz i bezczelną wydala mi się odpowiedź wykonawcy, że wodę mogę sobie zbierać gąbeczką! :evil:

Chciałbym dodać, że własnoręcznie sprawdzałem płyty na nagrobku i po przyłożeniu na płytę (wzdłuż) długiej poziomicy da się łatwo zauważyć, że na środku tworzy się szpara, w którą można by wsunąć 2-3 leżące na sobie zapałki. I krawędzie płyt są w takim układzie wyżej, niż środek.

Proszę Was o opinie, czy to jest przyczyną zostawania wody podeszczowej na pomniku, czy może zła konstrukcja pomnika (osadzenie, nachylenie płyt, itp.), a może przyczyny mogą być jeszcze inne?
Mam też pytanie jak można teraz temu zaradzić - czy wystarczy przeszlifować płyty wierzchnie, czy inaczej je osadzić, czy... no właśnie CO zrobić, żeby definitywnie i ostatecznie zlikwidować wspomniany przeze mnie problem?

Z góry dziękuję za wszelkie opinie i rady.
Pozdrawiam

kapusta789
mistrz kamieniarstwa

Re: Prośba o opinie - woda na nagrobku!

Post autor: kapusta789 » śr lis 14, 2012 4:43 pm

Z opisu wnioskuje że nakrywa nagrobka jest wklęśnięta. Nie wiem co to za zakład, czy sami tną bloki, czy kupują płyty bądż gotowce, ale wychodzi na to że przy cięciu bloku granitowego na płyty gdzieś doszło do tej nierówności o ile jest ona na całej długości.
Jeżeli wklęśnięcie jest tylko w jednym miejscu to może płyta gdzieś na zakładzie została uszczerbiona, zarysowana itd i kamieniarz w tym miejscu zdarł ten ubytek i ponownie zapolerował i właśnie to może byc powodem tego wklęśnięcia.
Ciężko coś powiedzieć jeżeli sie tego nie widzi.
Może też nagrobek nie jest ustawiony w odpowiednim spadzie by woda sama spływała.
Ogólnie to dużo na to wpływa :) Może też być że jest Pan zbyt przewrażliwionym klientem i tylko zawraca Pan niepotrzebnie 4-litery kamieniarzowi.
Z doświadczenia wiem, że są kamienie które ciągną bardziej wode i mniej. Jedne schną szybko, drugie bardzo wolno.
I jak teraz trafi sie taki granit z wiekszą nasiąkliwością i przykładowo sprzedam 9 nagrobków i jest ok, nikt nie ma zastrzeżen to zawsze znajdzie sie ten 10 kupiec który bedzie miesiąc dzwonił i dupe zawracał, że woda, że to, że tam to, że impregnować, ze pojechac/zobaczyć itd itp....
Oby jak najmniej takich ludzi:)

pozdrawiam

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » śr lis 14, 2012 5:45 pm

Każdy nagrobek montuje się ze spadkiem ( małym ale jednak ) w stronę nóg po to aby właśnie aby woda spływała
według twojej wypowiedzi wynika że za bardzo na środku płyty została ona spolerowana i dlatego jest dół ( ogólnie nawet kupując w hurtowniach trzeba patrzeć bo można trawić właśnie na tak spolerowaną płytę ) jedynie co można zrobić to albo nową równa płytę albo zabrać ta na zakład i od nowa spolerować tak aby była równa

Nie chce robić żadnej antyreklamy ale moim zdaniem to kwalifikuje się do reklamacji

mocoloco
kamieniarz

Post autor: mocoloco » śr lis 14, 2012 9:00 pm

Jeśli chodzi o płytę nagrobkową tzw nakrywa czyli ta która znajduje się u góry (inaczej - największa płyta położona poziomo) zawsze powinno uzyskiwać się fal od tyłu do przodu, pare mm aby woda spływała. Być moze kamieniarz zrobił wszystko idealnie do wagi. Jakoś nie chce mi się wierzyć aby nakrywa miała w środku 'dziurę' . To natomiast wykluczam i patrz niżej...

Natomiast jeśli masz nagrobek szeroki, podwójny w dodatku wspomniana wcześniej nakrywa jest pod skosem i na niej są napisy pewnie podstawa pomnika zamiast tradycyjnej ramy ma 2 duże płyty wielkości nakrywy. Zgadłem? Generalnie Twój nagrobek składa się z 3 dużych nakryw z czego dwie tworzą podstawę lub aby łatwiej to sobie wyobrazić 'podłogę' a nakrywa na której są napisy osób zmarłych jest na 2 solidnych klockach?
Jeśli tak to są 3 znane mi opcje ułożenia tych 2 głównych płyt na dole:
1) Położone bezpośrednio na ziemi, bez fundamentu - tutaj nie ma się co dziwić gdyż wszystko pracuje
2) Położone na ramce betonowej, zbrojonej. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę to iż nawet ramka betonowa na całej swojej szerokości 140-160cm może być pare mm krzywa i naprawdę ciężko ustawić dwie takie duże płyty idealnie równo. Do tego chodzi fakt, iż jedna z płyt może być o 1, 2mm grubsza lub chudsza. Generalnie ustawienie takich płyt na ramce betonowej nigdy nie będzie idealne ponieważ zawsze coś nie pasuje
3) Układanie całego pomnika na wylewanym wcześniej, zbrojonych fundamencie który wymaga cholernie dużo czasu i pracy - efekt taki sam jak wyżej + kupa niepotrzebnej roboty np przy rozbiórce ;)

Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem o co chodzi.

ODPOWIEDZ