Pomocy :)

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
kisza77
kamieniarz

Pomocy :)

Post autor: kisza77 » czw lis 19, 2009 6:31 pm

witam

chce otworzyc zaklad kamieniarski i mam dosc pieniedzy zeby kupic pile mostowa warta okolo 30tys zloty...ale moje pytanie brzmi czy da sie robic dobrze nagrobki bez automatu polerskiego i maszyny zwanej boczkarka?

nie mam tyle kasy zeby kupic jeszcze ten automat, warty kolejne 30 tys zl plus boczkarke warta pewnie tez tyle samo...

wiem, ze niektorzy kamieniarze poleruja i obrabiaja boki recznie za pomoca szlifierek i innych urzadzen, czy tak sie da?
czy oplaca sie zaczynac biznes bez tych dwoch urzadzen? zamieniajac je na reczne i tansze?

prosz o odp :cry:

andrzej
czeladnik kamieniarski

Re: Pomocy :)

Post autor: andrzej » pt lis 20, 2009 12:03 pm

Wszystko zależy jakim jesteś fachowcem. Niektórzy wykonują nagrobki ręcznie..

Boczkarka nie jest konieczna, możesz kupić małą szlifierk-polerkę do boczków na poduszce wodnej. Było na forum o niej, poszukaj. A jak masz takie ograniczone fundusze na sprzęt, to po co od razu piła mostowa? Może jakaś porządna, duża docinarka?
Jeśli będziesz kupować polerowane płyty, to automat polerski również nie jest niezbędny. Na początek wystarczy ręczna polerka, a z czasem kolankówka.

kisza77
kamieniarz

Post autor: kisza77 » pt lis 20, 2009 1:04 pm

hej andrzej, a mozesz mi podac nazwe takie recznej docinarki i cena za jaka mozna ja kupic?
po drugie ta kolankówka, ile to cudo tez kosztuje?

bo recznie rozumiem, ze masz na mysli jakiegos flexa z odpowiednimi przystawkami?

andrzej
czeladnik kamieniarski

Post autor: andrzej » sob lis 21, 2009 7:11 pm

Kolankowka to głowica polerska na "wysięgniku", montowanym do ściany, niektóre zakłady jadą na 4-5 kolankowkach, i jednym albo wcale automacie polerskim. Polecam firmę Metalex z Wilkowa Wilekiego, robią i głowice i kolankówki. Nie mają swojej strony więc nie podam linka, ale właściciel nazywa się Filipiak. Docinarkę sprawdź w Abrze: www.abra.pl. Obie firmy robią tanie, proste maszyny no i serwis masz na miejscu.
O ile na kolankowce mozesz pracować bez automatu, o tyle na docinarce tylko "awaryjnie", docelowo za roka dwa i tak będziesz musiał kupić piłę formatową, choc tez są firmy, ktore jada na samych docinarkach.
Docinarka z zalozenia jest maszyna przenososna, zeby s mogl zabrac na budowe np i dociac kamień na miejscu, ale na targach w poznaniu abra miała porządną duża docinarkę, na której płyte mozna dociąc.
do tego bedziesz potrzebowac jakis stół roboczy, a to nie wiem kogo polecic. tez abra albo weha.

andrzej
czeladnik kamieniarski

Post autor: andrzej » sob lis 21, 2009 7:14 pm

Jeszcze ceny chciales. Duzą docinarke mieli na targach (Abra) za 30 tys. ale maja w ofercie tez mniejszą 2-metrowa za 17 tys. Kolankowki tez maja (polerki kolumnowe) za okolo 16 tys. A kolankkowki Metalexu nie wiem po ile, ale pewnie porownywalnie, no i w kolankowkach akurat to metalex sie specjalizuje

marcin1989l
czeladnik kamieniarski

Post autor: marcin1989l » śr lis 25, 2009 6:35 pm

Kto kupuję nowe kolanko???
za 30 tys to można kupić prawie nowy automat polerski!!

Jakiś czas temu sprzedałem kilka kolankówek, praktyczna maszyna dla małych zakładów.

Jeśli chcesz moge sprzedać Ci kolanko za jakieś 5 tys
Pozdrawia

Marcin

andrzej
czeladnik kamieniarski

Post autor: andrzej » czw lis 26, 2009 10:00 am

Ktoś nowe kolanka kupować musi, żeby miał kto odsprzedawać używane :) No i proszę, już zoaszczędziłeś kilka tysięcy, pytaj dalej :)

kisza77
kamieniarz

Post autor: kisza77 » wt gru 01, 2009 12:11 pm

andrzej, a ile kosztuje taka głowica do kolankówki i jaka jest jej zywotnośc, tzn ile metrow biezacych nia wypoleruje...

aha i poprosilbym jakis link do tego urzadzenia, zastepujacego boczkarke, bo nie moge znalezc a bedzie mi potrzebne:)

Kierownik
kamieniarz

Post autor: Kierownik » wt gru 01, 2009 1:44 pm

Na początek możesz zainwestować w piłę mostową, żeby samemu płyty docinać, a płyty kupować w polerze na hurtowni (koszt wykonania poleru to ok. 50 zł/m2 na linii polerskiej). Poler wykonany na automacie z pewnością będzie lepszy od tego, który wykonasz na kolankówce. A policzyć czas, prąd, tarcze, rzepy i kasę dla pracownika, który ręcznie będzie polerował, to nie wiem czy warto się bawić. Poza tym jakość poleru jest nieporównywalna z tym z automatu, chyba, że będziesz 2 dni stał nad jedną płytą ;-)
Boczkarka jest dobra, ale jak nie ma, można zacząć od obrabiania boków na szlifierce kątowej z użyciem rzepów polerskich, ale wymaga to postawienia do tej roboty kogoś z pojęciem, zwłaszcza, gdy trzeba zrobić fazę, czy wałek, bo nie każdy pracownik ma do tego rękę. Dlatego też dobrze jest boczkarkę kupić, na początek może być półautomat. Przy wyborze zastanów się, czy bierzesz tańszą, do boków prostych, czy nie lepiej dołożyć i wziąć taka, co by wałki robiła.
Kolejna sprawa, to kup ploter i piaskarkę - samemu bardziej opłaci się robić litery. Średnio po 2 sezonach inwestycja się zwraca.
No i trzeba dążyć do tego, żeby z czasem automat polerniczy kupić, bo dobry poler to wizytówka firmy, a zarazem spora oszczędność kasy w przypadku zakupu płyt polerowanych.
W internecie można znaleźć sporo ofert sprzedaży maszyn kamieniarskich. Zacznij od piły, boczkarki i widlaka, płyty bierz w polerze, bo na kolankówce jakość kiepska, a więc i marka będzie kiepska. Oszczędzisz - inwestuj w automat polerniczy, a jak się rozkręcisz, chociaż jednokinkowego traka kupuj. Potniesz blok sobie, sprzedasz kilka płyt komuś i kasa leci, a im więcej zrobisz sam, tym więcej Ci zostanie. Jak przejesz, nic nie zarobisz - zainwestujesz, to się rozwiniesz i wtedy konkretne pieniądze będziesz zarabiał, a tak, to tylko lepienie, a nie kamieniarka.
Powodzenia!

kisza77
kamieniarz

Post autor: kisza77 » wt gru 01, 2009 2:30 pm

dziekuje za konkretna i fachowa pomoc, takich odpowiedzi powinno byc wiecej na tym forum, a bardzo i ch brakuje;/
jezeli ktos chce cos dodac to bardzo prosze:)

voo
czeladnik kamieniarski

Post autor: voo » czw gru 03, 2009 3:54 pm

Witam,

w temacie rozmowy: na stronie swiat-kamienia.pl w giełdzie pojawiły się dziś dwa ogłoszenia o sprzedaży maszyn: boczkarka i piła obrotowa.

Link do boczkarki: http://www.swiat-kamienia.pl/pl/compone ... Itemid,89/

marmaroprestige.pl
czeladnik kamieniarski

Post autor: marmaroprestige.pl » wt gru 08, 2009 10:31 am

kilka ręcznych boczarek jest opisanych w temacie "Na dobry początek" a zdjęcie najtańszej boczarki jaką znalazłem znajduje się w temacie "Narzędzia -opinie"

ODPOWIEDZ