Schody okrągłe jak mierzyć?

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
mocoloco
kamieniarz

Schody okrągłe jak mierzyć?

Post autor: mocoloco » śr cze 18, 2014 5:29 pm

Witam.
Dobry kolega kupił jakiś czas temu dom. Remontował kilka miesięcy i teraz za namową żony firma wykonała im schody zewnętrzne na półokragło.
Chce abym to teraz ja obłożył te schody granitem. Do tej pory udawało mi się tego unikać gdyż trochę się obawiam tego typu robót. Nie mam piły ani centrum obróbczego które potrafi to wyciąć i idealnie obrobić. Nie wiem też jak dokonać dokładnego pomiaru.
Do tej pory jeśli zdarzyły się takie stopnie to były to 2-3 sztuki. Kolega ma ich 9!
Na pewno chce abym to ja je robił. Więc muszę je zrobić dobrze. Mogę dołożyć do interesu, jeździć kilka razy i docinać aby się nauczyć. Ale nie wiem jak cholerstwo wymierzyć szczególnie, że szalunek nie jest jak to zawsze bywa idealnie prosty.
Podstopnie wiadomo będą wykonywane z płytek o szerokości 10-15cm i będę je łamać o pare cm jednak mam problem ze stopniami.
Na pewno stopnie będą musiały być połączone ze sobą gdyż są zbyt długie jednak chodzi mi o to jak to mierzyć?
Czy ktoś z Was może się podzielić tą wiedzą? Karton, mazak, nożyczki i wycinać szablony? Jeśli do podstopnicy patrząc od góry w jednym miejscu mam np 27cm a kilkadziesiąt cm dalej już 30 jak to podzielić? Zostawiać sobie zawsze zapas 2 cm skoro i tak będzie to przykryte podstopnica?

W linku poglądowe schody które znalazłem w internecie. Mój kolega ma je trochę mniejsze, jest ich więcej i nie ma kolumn:

http://zapodaj.net/202cd7657c94a.jpg.html

ropstone
kamieniarz

Re: Schody okrągłe jak mierzyć?

Post autor: ropstone » śr cze 18, 2014 8:25 pm

witam ale luk ma byc czescia okregu tak jak na zdjeciu?
bo jesli tak to ja zmierzyl bym promien i jesli masz pile z stolem obrotowym lub glowica obrotowa to robota marzenie. jesli jednak jest to owal nie kolo to niestety ale dykta czy plyta pilsniowa cieka i niestety trzeba dokladnie odrysowac i reczna robota...
aha a pierszy stopien ma byc lukiem z dwoch stron czy do podestu bedzie juz prostymi odcinkami laczony?

ODPOWIEDZ