Stawianie nagrobka

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
qwerty777
pomocnik kamieniarza

Stawianie nagrobka

Post autor: qwerty777 » śr sie 25, 2010 7:23 pm

Pozdrowienia dla wszystkich

Panowie kamieniarze potrzebuje rady krok po kroku jak ustawić dobrze nagrobek na cmentarzu.
Mam okazje kupic tani nagrobek, chyba chinski nie od kamieniarza. Pojechalem i pytam ile bedzie kosztowalo postawienie jak mam juz nagrobek a on do mnie 500zł...jak to uslyszlame to oniemialem normalnie.
Widzialem juz katem oka jak sie stawia taki nagrobek aby bylo dobrze. Wyprofilowanie tereny zeby bylo prosto, wiem ze mozna dac specjlane szyny betonowe pod nagrobek, widzialme jak sypali juz piasek, cement i tluczen jako podloze itd.

Czy moze mi ktos tak w miare jasno napisac co od A do Z mam zrobic aby nagrobek byl postawiony profesjonalnie tak jakby to zrobil kamieniarz.

kol350
kamieniarz

Re: Stawianie nagrobka

Post autor: kol350 » czw sie 26, 2010 9:19 am

Czy moze mi ktos tak w miare jasno napisac co od A do Z mam zrobic aby nagrobek byl postawiony profesjonalnie tak jakby to zrobil kamieniarz

odp: zleć to kamieniarzowi a oszczedzisz dużo czasu i kasy , bo po tym poscie to widać że nie masz zielonego pojecia
a 500 zł to uważam że bardzo dobra cena

qwerty777
pomocnik kamieniarza

Post autor: qwerty777 » czw sie 26, 2010 11:55 am

Mimo wszystko wolalbym zaoszczedzic te 500zł, bo nie uwazam zeby to byla super cena.
Bylem dzis na cmentarzu i widzialem jak stawiane sa nagrobki, z tego co widzialem to wiekszosc z nich na zbrojonych betonowych szynach grubosci 5cm no i dlugosc zaleznie od nagrobka.
Zalac samemu takie szynki to zaden problem. Auto dostawcze tez mam, zageszczarke tez jak bedzie potrzebna.
Wiec nie widze tu nic co kosztuje 500zł...

Jak jest ktos zyczliwy to prosze o podpowiedz, pozdrawiam

kapusta789
mistrz kamieniarstwa

Post autor: kapusta789 » pt sie 27, 2010 9:52 am

kolego qwerty a moze by tak wpisac sobie w google proste hasło typu - jak ustawic nagrobek lub podkłady pod nagrobek i wyskakuje kilka opcji, klikamy pierwsza z gory i widzimy od A do Z jak sie to robi:

"nagrobki montuje się na specjalnie przygotowanych elementach betonowych lub innych o danej szerokości, co ma zapobiec osiadaniu czy ruchom pomników ustawionych na cmentarzach. Montując nagrobek trzeba przejść kolejno kilka etapów a mianowicie:
- przygotować podłoże w taki sposób aby było w ten sposób wypoziomowane aby ustawiając na nim fundament nagrobka tworzyło idealnie poziomą płaszczyznę. Podłoże pod pomniki powinno być, jeśli jest taka możliwość, zagęszczone i utwardzone co ma zapobiec osiadaniu nagrobków.
- na tak przygotowane podłoże wokół nagrobka należy równo ułożyć elementy fundamentu nagrobka wykonane najczęściej w postaci płyt betonowych zbrojonych o szerokości nieco większej od elementów leżących pomnika. Przy ustawieniu fundamentów należy w miarę możliwości je tak usadowić aby części fundamentu zostały zakryte po wstawieniu elementów leżących nagrobka lub była możliwość ich obsypania ziemią lub kamieniem. Często położenie cmentarzy, na przykład na górkach, znacznie to utrudnia.
- na tak przygotowane i wypoziomowane fundamenty można zacząć układać elementy nagrobka.
-Po ułożeniu elementów poziomych leżących pomnika należy montować kolejno elementy nagrobków zwracając szczególną uwagę na dokładne i precyzyjne usytuowanie poszczególnych części nagrobka.
- po zmontowaniu elementów nagrobka należy zamontować płytę napisową, którą z reguły oprócz zaprawy montuje się na trzpień montowany w tablicy napisowej a otwór w części leżącej nagrobka. Po kompletnym zamontowaniu nagrobka należy pomnik dokładnie wyczyścić z ewentualnych pozostałości po zaprawie łączącej. Po wyschnięciu można nagrobek zaimpregnować"

Przykładowo ja robie 2 podkłady nie grubsze niz 5cm, szerokosc i dlugosc to juz w zaleznosci od nagrobka. A reszte masz u gory.

Jak dla mnie to 500zł to duzo za ustawienie nagrobka, jak kolega kol350 uwaza ze to calkiem fajna cena to moge smialo podeslac 2 ludzi na podwykonastwo do Ciebie:) O ile masz duzo nagrobkow do stawiania hehe:)

Oczywiscie dla osoby ktora tego nigdy nie robila to ten proceder moze troche byc utrudniony itd ale dla fachowca zaden problem.

sebolix
pomocnik kamieniarza

Post autor: sebolix » wt sie 31, 2010 10:17 am

Czytam o tych podkładach i się zastanawiam, jaki wymiar pomników stawiacie na ten beton?

u nas na podlasiu zalewa sie fundamenty na miejscu. wiadomo, nie każdy robi solidnie, jednak mogę Wam pokazać jak wygląda standardowy fundament pod nagrobek podwójny 2,1 x 2,3 wykonany przez moich pracowników. Fundament przygotowany jest pod pomnik wykonany z płyty gr. 6-7cm. Na całość idzie około 11-12 m2 kamienia.

Pech chciał, że fundament został wykonany w złym miejscu i trzeba było go rozebrać, a że łatwiej było go najpierw wywalić to tak sobie leżał w trawie jakiś czas. Całość zbrojona 3 razy po dwa druty stal 10mm żebrowana, dodatkowo druty wyginane z 6mm żebrowane połączone z 10mm i wpuszczane w stopy. Tak zalany fundament teoretycznie gwarantuje stabilność pomnika przez lata nawet jak zapada się trumna i obsuwa się ziemia.
Załączniki
_IGP8126_(1024_x_768).jpg
_IGP8126_(1024_x_768).jpg (171.58 KiB) Przejrzano 20337 razy

Kierownik
kamieniarz

Post autor: Kierownik » czw wrz 09, 2010 1:47 pm

Widzę, że na Wschodzie stawia się na stabilność :-)
U nas, nad Bugiem, również nagrobek posadawia się na lanym, zbrojonym, fundamencie.

Z całym szacunkiem do tych, którzy nagrobki montują na podkładach, ale podkłady pracują często nierównomiernie i z czasem osiadają nierównomiernie, powodując naprężenia nagrobka, a w konsekwencji jego pękanie. Fundament zbrojony, zalany wokół grobowca, a w razie niestabilnego gruntu połączony zbrojeniem z grobowcem, zapewnia stabilność całej konstrukcji. Jeśli nawet nagrobek siada, to siada z fundamentem równomiernie - może się lekko przechylić, ale obstawki ani kołnierz nie pękną.
Ważna jest też wysokość fundamentu. Pod pomnik standardowy optymalny jest fundament trzydziestocentymetrowy z podwójnym zbrojeniem.
Zdarzają się "fachowcy", którzy idą na łatwiznę, leją fundamenty niższe i bez zbrojenia (zagruzują i przeleją betonem), lecz z czasem ziemia siada, fundament pęka, a w konsekwencji pęka nagrobek.

W moich terenach pochówki do ziemi są rzadkością, a standardem są pojedyncze w obrysie (a w głąb na 1,2,3 trumny) grobowce z elementów betonowych o wymiarze 105/236 cm. Tak też nagrobek standardowy ma wymiar ok 115/250 cm, zaś wysokość obstawek to 30-35 cm (plus 5 cm grubości kołnierza pod obstawką). Taka konstrukcja potrzebuje solidnego fundamentu. Przy grząskim terenie, czy też nie osiadłej jeszcze dobrze ziemi wokół grobowca, uzasadnione jest połączenie fundamentu z grobowcem, poprzez wykonanie nawiertów w ścianach grobowca, i połączeniu go ze zbrojeniem fundamentu poprzez zastosowanie do tego celu drutu 12-stki.

Dawniej, gdy robiło się jeszcze lastrico, wielu kamieniarzy śmiało się z nas, że lejemy fundamenty, gdyż standardem było stawianie nagrobków na bloczkach, bądź też na czterech cegłach. Obecnie ich nagrobki albo stoją z rozłożonymi na cztery strony świata, bądź też spękanymi obstawkami, po których i płyta niedługo później pękała, zaś te, które były posadawiane na fundamencie stoją do dziś bez pęknięć.

Dlatego też ze swojej strony zachęcam do robienia zbrojonych fundamentów pod nagrobki, bo to gwarancja solidnej konstrukcji całego nagrobka.

MasterV
kamieniarz

Post autor: MasterV » śr wrz 29, 2010 9:20 am

Pracując u kamieniarza też stawiałem nagrobki na zbrojony, lany fundament. Aby nagrobek nie siadał, każdy "blok" fundamentu wydłużaliśmy jeszcze kawałek za nagrobek (krzyżowaliśmy), aby miał zaparcie jeszcze za nim i szerzej na boki. Może niekoniecznie zawsze to było wygodne przy układaniu kostki, ale dawało stabilność nagrobka.

ODPOWIEDZ