Sprzęt - liternictwo

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
newbie
kamieniarz

Sprzęt - liternictwo

Post autor: newbie » wt sie 03, 2010 7:38 pm

Zamierzam rozszerzyć swoją działalność o liternictwo. Zwracam się z prośbą o podanie jakich marek używacie: szczególnie piaskarki, kompresora, być może grawerki laserowej lub mechanicznej.

Kierownik
kamieniarz

Re: Sprzęt - liternictwo

Post autor: Kierownik » czw sie 05, 2010 5:03 pm

Ja pracuję w programie "Corel Draw X3", programem "WinPlot" wysyłam do plotera tnącego "SummaCut D60 PHAROS FX", a piaskuję na piaskarce "DAWID bp-sx turbo", firmy "Kolman".
Projekty wycinam na "niebieskiej" folii PT 260, grubszej i sztywniejszej od najczęsciej spotykanej "szarej". Swego czasu kupiłem rolkę "szarej", wyciąłem jedną tablicę i rolkę z powrotem do pudełka i sobie leży, a tnę dalej na "niebieskiej".
Koledzy tracą pieniądze piaskując na piaskarkach na korund, ja do swojego "DAWID'a" sypię suchy, przesiany piasek rzeczny, dzięki czemu tanio się piaskuje, zaś efekty są często lepsze, niż osiągane na droższych piaskarkach koruntożernych. Jedną tablicę wypiaskuję w ok 5-10 min (w zależności od ilości liter), zaś dopiski na szkle poniżej 1 minuty.
Co do cen, to z pewnością plotery "Summy" nie są najtańsze, ale i nie najdroższe. Wybierając ploter zasięgałem rad nie tylko w firmach handlujących nimi (bo ci zawsze chwalą to, co na stanie mają), ale rozpytałem się siedzących w liternictwie i reklamie i posiadacze "Summy" potwierdzili, że wytrzymałe i warte ceny. Jeśli zaś chodzi o piaskarkę (z odkurzaczem i kompresorem), to z "Kolmana" są o wiele tańsze niż np "abrowskie", zaś efekt na piasku ten sam, co w tamtych na korundzie, więc po co przepłacać i zwiększać koszty eksploatacji?

newbie
kamieniarz

Post autor: newbie » pn sie 16, 2010 11:05 am

Czy kto z Was posiada lub widział mszynę ze strony http://www.litografa.lt. Chodzi o litograv pro

kotali
czeladnik kamieniarski

Post autor: kotali » śr wrz 29, 2010 6:18 pm

piaskuję na piaskarce "DAWID bp-sx turbo", firmy "Kolman"
czy mógłbyś wstawić jej zdjęcia (zwłaszcza odkurzacza)lub przynajmniej opisać jaki tam siedzi odkurzacz model i jaki filtr masz tam zastosowany i jak jest tam rozwiązany odsys piachu oraz przede wszystkim czy się sprawdza. Mój się często zapycha co jest kłopotliwe i myślę wymienić

MasterV
kamieniarz

Post autor: MasterV » śr wrz 29, 2010 7:10 pm

kotali
Mam tę piaskarkę (DAWID bp-sx turbo), raczej nie jestem z niej zadowolony chociaż w piaskarkach nie mam doświadczenia. Można by ją było samemu wykonać. Ja akurat nie piaskuję bezpyłowo, musiałbym to chyba przećwiczyć.
Jak nie zapomnę jutro wstawię zdjęcia i opiszę ją.
W ogóle to piaskujecie bezpyłowo?

MasterV
kamieniarz

Post autor: MasterV » śr wrz 29, 2010 7:51 pm

Co do odsysu piachu. Odkurzacz jest podłączony rurą do pokrywy dolnego zbiornika. Z tej samej pokrywy wychodzi wylot rury połączonej z dyszą do piaskowania (dysza znajduje się w świetle rury). Piach odbity od materiału jest tam zasysany, leci przewodem do tego zbiornika i wpada przez pokrywę. Jako że jest cięższy od powietrza spada na dno zbiornika, a samo powietrze jest zasysane dalej do odkurzacza tym drugim wyjściem. Pył i podfrakcje gromadzą się w odkurzaczu w papierowym worku.
Nie wiem jakie są jeszcze inne rozwiązania, bo jak pisałem nie mam doświadczenia z piaskarkami oprócz tej jednej :roll: .

lytonfk
pomocnik kamieniarza

Post autor: lytonfk » czw wrz 30, 2010 4:08 pm

mam litograv pro v žiline slovensko
môžem ho ukázať v činnosti
zdraví
kándl

lyton fk
žilina
slovensko

borland
pomocnik kamieniarza

Post autor: borland » wt paź 19, 2010 9:20 am

Troszkę odświeżam temat, ale jestem ciekaw spostrzeżeń odnośnie tej piaskarki DAWID bp-sx kolman. Kupiłem ją w maju 2010. Sprzedawca twierdził że w 8 min wypiaskować można typową tablicę napisową. Niestety nie udało mi się tego nigdy osiągnąć , :( Przeważnie dygam około 1 godziny ciśnienie robocze ok 5 atmosfer. Dodatkowo często się zdarza że nie starczy mi jeden zasyp pisku na jedną "napisówkę", sprzedawca twierdził że jeden zasyp wystarczy na 2 "napisówki".
Tyle moich spostrzeżeń, może ktoś mnie uświadomi co mogę robić nie tak.

vetromunina
pomocnik kamieniarza
Kontakt:

Post autor: vetromunina » śr mar 23, 2011 5:04 pm

Szukam programu do plotera trochę lepszego od Casmate Scanvec. Używam plotera Roland CM. Program nie musi się pratycznie niczym różnic od Casamate tylko musi mieć jedną cechę - nazwy plików mogą być dłuższe niż 8 znaków (zamiast kowalskizygmunt.scv kowalskaewelina.scv mam kowals~1.scv kowals~2.scv co mnie bardzo denerwuje). :?:
Liternik - liternictwo i rzeźby w kamieniu na całą Polskę.
www.vetromunina.pl

kisza77
kamieniarz

Post autor: kisza77 » pn mar 05, 2012 5:11 pm

Panowie podbijam temat, bo mam wielki problem! ;//

Mam ta piaskarke kolmana i pierwszy raz chcialem sprobowac cos nia wypiaskowac, wzialem kawalek granitu, wycialem cos ploterem i mam problem bo zdziera mi folie? Gdzie jest mój błąd? Folie mam HARTCON 0,25mm grubości? Czy to za mało?

Piaskuje korundem 0,2-0,8 wymieszanym z 0,4-1,2 , taka mieszanke polecił mi sprzedawca.
Sprzearke mam METABO, jest dośc wydajna, ciśnienie ustawiam na 4 - bo tak zleca producent.

Powiem tak piaskarka idzie jak burza, bo jak zdzieralem granit bez folii to jak tylko gdzies dluzsza chwile zostawilem strumien w miejscu to ryło naprawde głęboko!
Dziś nakleilem folie i nie minelo kilka sekund i już byla pozdzierana? Prosze o pomoc i kilka rad co jest nie tak, bo zwariuje;//
Czy to wina korundu? Może powinienem używać tylko tego z najmniejsza degradacją?

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » pn mar 05, 2012 5:29 pm

hm ja używam folie Aslan o grubości 0,4 a wiem że abra sprzedaję jeszcze grubsze i chyba tu tkwi problem poza tym nie możesz nigdy stać w miejscu zawsze musisz ruszać lancą bo nawet najgrubszą folię zedrzesz

kisza77
kamieniarz

Post autor: kisza77 » pn mar 05, 2012 5:31 pm

ok, może to folia...

ale jaka degradacja korundu? i jakie cisnienie dajesz na swoja piaskarke? może ja daje tez za duże cisnienie...;////

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » pn mar 05, 2012 8:02 pm

na sprężarce ustawiam około 6 atmosfer a korund hm teraz dokładnie nie pamiętam ale chyba jest na worku napisane f31 lub f36 ale mam w sezonie raz na jakiś czas od gościa co sam robi korund tzn z produkcji pił itp obrzynki skrawki diamentów bardzo ostry i folii mi nie przebiła a zaczynam dysza co średnica otworu ma 3 mm ( co też nie jest bez znaczenia bo jak masz mały otwór to bardziej ostro piaskujesz ) ale worek 25 kilo kosztuje 200 zł ale na jak długo starcza i jeden minus to częste zmiany dyszy na nową

mis
kamieniarz

Post autor: mis » pn mar 05, 2012 8:18 pm

Posiadam podobny sprzęt; powodów podrywania folii może być kilka; niezbyt czysta powierzchnia do której jest przyklejana folia; stara folia, przeterminowana i klej już nie trzyma; zbyt wysokie ciśnienie, (ale jakby była folia ok to by raczej folię rozrywało a nie podrywało); powodem może też pozostawienie pęcherzyków powietrza pod folią lub zbyt słabo przyciśnięta folia. Ja stosuję białą folię Aslana i ciśnienie ok 3- 3,5 atmosfery i jest OK. Oczywiście jak będziesz zbyt długo trzymał w jednym miejscu to pewnie przebije folię albo zaśnieży granit

kisza77
kamieniarz

Post autor: kisza77 » pn mar 05, 2012 9:30 pm

to powiem tak...ja ustawiam dosłownie minimalne cisnienie bo kazde wyższe rozrywa folie;/ nawet jak macham dysza jak powalony;/
sama dysza jest 8mm...
na minimalnym cisnieniu jeszcze cos sie da, powoli sie matowieje poler i cos tam piaskuje, ale czuje ze takim tempem to 2 godziny bede piaskowal...

juz sam nie wiem co robic, czy folie 0,4mm mam kupowac czy co;/
nie myslalem ze taki problem bedzie z tym;/

mis
kamieniarz

Post autor: mis » pn mar 05, 2012 10:02 pm

Radzę zmienić folię na inną. Tak naprawdę to powinno się stosować różne folie w zależności od pory roku; jak jest zimno to grubszą i twardszą, jak jest ciepło to wystarczy cieńsza i bardziej elastyczna, ewentualnie w pomieszczeniu gdzie się piaskuje utrzymywać dość wysoką temperaturę w granicach 20 C; no i wcześniej przenieść tablicę napisową do tego pomieszczenia żeby wyschła; kiedyś po zimie suszyłem tablicę przez cały dzień i cały czas parowała z niej woda; podobnie jak jest mglisty dzień to nie ma szans żeby dobrze przykleić folię bez wcześniejszego suszenia

kisza77
kamieniarz

Post autor: kisza77 » pn mar 05, 2012 10:30 pm

to jaka folie mam kupić dokładnie, 0,4mm? nie chce strzelic kolejnej gafy;/

kamykarz
kamieniarz

Post autor: kamykarz » pn mar 05, 2012 10:51 pm

folia 0,4 to min. u nas używamy zielonej Oracal lub szarej Weha ( droższa, ale lepsza w niskich temp) ciśnienie 2.5 do 4,5 atmosfery, dysza 3mm i kolistymi ruchami piaskujesz. samo ścierniwo nie jest tak ważne. Inwestujesz w korund lub siejesz przez sitko do mąki piach i wywalasz po 2 piaskowaniach ( mało efektywne i łapie wilgoć), Pamiętaj by w taką pogodę jak teraz zainwestować w nagrzewnice i trzymać temperaturę powietrza i kamienia min 15 C. ps. folia 0,25 służy do piaskowania ornamentów na szklankach itp.

kisza77
kamieniarz

Post autor: kisza77 » wt mar 06, 2012 7:56 am

czy taka może być? :
http://www.e-weha.pl/folia-rafatec-p-242.html

jak nie to prosze podaj linka do takiej żeby była ok. znalazlem jeszcze 2 inne z abry:

http://www.abra.pl/content/folia-hard-04

http://www.abra.pl/content/folia-hard-045

mam ploter summa cut jak co.

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » wt mar 06, 2012 8:20 am

ja kupuje tutaj
http://www.warsob.com.pl/index.php?menu=2&podmenu=25

aslan 64

a to dlatego że ta folia jest szersza tzn ma 62 cm i lepiej łapie mi na ploterze

ODPOWIEDZ