Witam, kilka pytań o zorganizowanie zakładu ,pomożecie?

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
kamykarz
kamieniarz

Re: Witam, kilka pytań o zorganizowanie zakładu ,pomożecie?

Post autor: kamykarz » śr lut 19, 2014 10:53 pm

dokładnie ! każdy kawałek to kasa, z kupy gruzu która zbierała sie kilka lat, zeszłej wiosny(zimy, bo było biało w kwietniu) wyciąłem ponad 10 szt dziecinnych. a reszte na palety i 30 zł za m2 jako materiał na ścieżki ogrodowe. Wszystko poszło. A gruz zmienił się w ładne pare tyś.
A, znajomemu dałem za darmo kilka plytek, w zamian za części do widlaka. Potem sie okazało że w około pomnika je sobie poukładał i twierdzi że w Strzegomiu dał 1500 za ta usługe :D Masakra jakie pierdoły ludzie potrafią opowiadać.

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » pt lut 21, 2014 9:34 am

Przez to czytanie nakręcam się w jedną i drugą strone co raz to bardziej.Powiem wam,że popierniczyłem się w moich obliczeniach.! Powiedzcie prosze( o ile nie jest to owiane tajemnicą) jak wyliczacie sobie ceny za metr blatu-pytanie do tych którzy w miare często robią..
No bo tak.. załóżmy,że chcę zrobić 2 blaty po 3 metry długości,szerokośc standart powiedzmy 60 cm.
Zamawiam płyte,płyta ma powiedzmy 6,4 m2 wymiary płyty 3.2 x 2 m . Cena materiału w zakupie to powiedzmy 700 zł m2.
Więc te 700 zł x 6,4 = 4480 zł za płyte. Z płyty wycinam dwa pasy 0,6mx3m czyli dwa pasy po 1,8 m2( tyle wychodzi w m2)
bo tyle potrzebuje (2x3metrowy blat).i mam 3,6 m2.Teraz załózmy ze zarobie 100% na metrze wiec 2 blaty razem to 3,6 m2x1400zł = 5040zł,- Płyta kosztowała 4480 , po wycięciu dwóch pasów został odpad na 1 blat ale wiadomo,że pojedyncze krótkie blaty nie często są nabywane do kuchni a jeśli tak to ludzie chcą pewnie za darmo więc powiedzcie mi jak to wyliczacie sobie co by nie zostawać z odpadami które trudno później sprzedać? Rozumiem,że każdy ma swoje ceny,obliczenia,marże i tym podobne ,powiedzcie jak liczycie za zrobienie krawędzi,za obróbke itd,dajcie mi jakieś odniesienia bo kombinuje na różnych sposobów wiele a pewnie wyznaczniki jakieś panują

kol350
kamieniarz

Post autor: kol350 » pt lut 21, 2014 7:23 pm

Przy blatach to musisz doliczać obróbkę , bo blat blatowi nie równy , gierunek minimum 150, zlew podwieszany 350, ociekacz 1400, same rowki po 120, obróbka krawędzi ćwierć wałek 80, wzmocnienia 100 mb itd .
poszperaj na stronach to znajdziesz cenniki za obróbkę ,
Ja kalkuluje cena płyty minimum x2,5 inaczej nie wyjdziesz na swoje przez odpady :(
Jeszcze montaż 150mb, plus wnoszenie zależnie jak trudno i wysoko .

gremlin
kamieniarz

Post autor: gremlin » pt lut 21, 2014 8:39 pm

dokładnie x2 cena to minimum. Z blatami jest tak, że zostaje masa odpadów i to fakt. A później nawet jak przywieziesz kolejne płyty tego kamienia mogę się różnić odcieniem i po ptakach, zostaje ci blat jako odpad i klient woła-Panie, przecież to odpad:D.

Obróbka, każdy liczy jak chce. My prosty poler robimy w cenie. Zlewy+, wzmocnienia+, ćwierćwałki+. Montaż, cóż byle się na ludzzi zwróciło. Tak jak pisałem, jak się da to ceń się, jak nie to na kamieniu zarób swoje a montaż byle nie dopłacić. Pamiętaj, że wnoszenie to często 4 ludzi. A może i coś pęknać:)

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » pt lut 21, 2014 8:51 pm

No właśnie..też liczyłem x2 policze zaraz x2,5 nawet, tylko czy wtedy też doliczacie obróbke? z tego co piszecie to tak tylko liczycie wtedy za metr bieżący,tak? powiedzmy ćwierćwałek,prosty,jakiś półwałek czy cały czy coś.. .Jak zlew podwieszany to wiadomo,że trzeba przyłożyć się do polerki wewnątrz otworu,ociekacz bym sobie darował chyba,ze maszyną jakoś łądnie to wyrzeźbić.
zaraz policze koszta raz jeszcze.. cena za m2 materiału liczymy x2,5 też m2 materiału tyle,że wyciętego ale jeszcze bez obróbki czy już Z ??? Podrzućcie coś nawet na prv,jakie orientacyjne doliczacie kwoty.Dzwoniłem w dwa miejsca to najlepiej "niech pan przyjedzie" i wybierze najpierw materiał i frez.... Nie chce dokłądnie ale mniej więcej wokół czego się kręcimy.
A czy przy drogich materiałach doliczacie plus cos extra? wiadomo,że są materiały z którymi obchodzić się należy jak z jajkiem.Ciąłem,obrabiałem i polerowałem 3 rodzaje onyxu -czerwony-katastrofa,od razu przyszedł obramowany,podklejony siatką,ale wbrew pozorom był jeszcze taki.."swojski" ale to samo w kolorze jasno zielonym to była katastrofa poganiana przez katastrofe,wszystko grubości 2 cm,... wyjątkiem był czarny,praktycznie można było postępować jak z granitem,wiem,że szefostwo dużo więcej doliczyło za obróbke,połowa jednej płyty z tego cholernego onyxu pękła po przekątnej,porozcinaliśmy dłonie..nie szło póxniej łądnie wypolerowac łączenia...a koszt jednej płyty był...dośc wysoki..:)

gremlin
kamieniarz

Post autor: gremlin » pt lut 21, 2014 11:24 pm

jak widzisz, nie jest kolorowo. Duże koszty to odpady z płyt.
Jedni robią prawie za darmo jak dla nas. Jak robisz sam to byle ci wstarczyło. Jak masz ludzi to niestety, koszty już wypłata+ zus+podatki+poprawki+pęknięte płyty:). Tak więc mały liczy mniej, duży już się musi cenić.

archiBAR
kamieniarz

Post autor: archiBAR » pt lut 21, 2014 11:43 pm

no takie życie, więc na początku już musisz kalkulować, żeby potem nie było za późno dla twojego zapału, budżetu i takie tam. Trzymam kciuki bo sezon już się rozkręca jak pogoda dopisze, oczywiście!
karamba

kol350
kamieniarz

Post autor: kol350 » sob lut 22, 2014 6:57 am

Dokładnie , jak zatrudniasz pracownikow to już nie jest tak słodko , widzę jak konkurencja się wyrzyna cenami a pózniej plajtują bo np. blat przy wnoszeniu pęknie , ja przy blatach liczę kamień x2,5 plus obróbka .
Dlatego może nie robię ich zbyt dużo ale nie płacze z tego powodu , obecnie każdy klient chce żeby nie było widać łączeń i oczywiście wycięcie ze środka płyty .
za frezowanie np. fala itd. to biorę 140mb
Musisz sam sobie skalkulować ceny tak żebyś wychodził na swoje , bo tu chodzi o to żeby zarabiać i odkładać na np.wymiane sprzetu, samochodu itd.

archiBAR
kamieniarz

Post autor: archiBAR » sob lut 22, 2014 11:05 pm

no tak, trzeba liczyć wszystko, bo później nie dasz rady i pójdziesz z torbami. Sprzet się zużywa wszystkie koszty nawet takie drobiazgi z których na początku się śmiejesz a później okazuje się, że możesz dużo na nich oszczędzić
karamba

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » ndz lut 23, 2014 7:50 pm

Super,pokalkulowałem i teraz znacznie lepiej to wygląda.W każdym bądz razie dziękuje.
W środe jade do hurtowni stali skalkulowac materiał do wyspawania wysięgnika..

marmo
kamieniarz

Post autor: marmo » pn lut 24, 2014 12:42 am

Pogoda sprzyja, działaj więc kolego! Życzę powodzenia i czekam na kolejne wpisy o kolejnych poczynaniach i działaniach....

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » śr mar 12, 2014 9:41 am

Nie dziękuje !!! Jak tylko zaczne napewno dam znać . Pogoda pogodą ale przyspieszać nic nie chcę zakłądałęm pewny termin i tego będe się trzymał :)

marmo
kamieniarz

Post autor: marmo » śr mar 12, 2014 10:14 pm

o to dobrze, ze sie pokazaleś bo już się zastanawiałem czy nie zdezerterowałeś!

Awatar użytkownika
andremandre
kamieniarz

Post autor: andremandre » pt mar 14, 2014 12:09 am

fajna lektura, proszę o więcej i powodzenia :!:
Obrazek

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » ndz mar 16, 2014 11:37 pm

taki poradnik, abc początkującego kamieniarza...

archiBAR
kamieniarz

Post autor: archiBAR » czw mar 20, 2014 12:06 am

Czekamy na wieści od inicjatora tego wątku, ciekawa historia na powieść w odcinkach....
karamba

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » pt mar 28, 2014 11:29 pm

Hehe,panowie....na spokojnie.Zaglądam tutaj i rozglądam się wkoło. Działalnośc "papierowo rozpoczęta" pojazd busowaty zagości już w przyszłym tygodniu namoim podwórku więc prosze odnotowac odpowiednie ruchy :) jest póki co dobrze,małymi krokami do przodu,jak obiecałem tak odzywał się będe i dawał znać co i jak. Pogoda sie robi to i chęcie większejsze

archiBAR
kamieniarz

Post autor: archiBAR » sob mar 29, 2014 10:48 pm

no a jaki pojazd, taki jak my wzyscy mamy ten najpopularniejszy czy może coś innego, pochwal sie kolego!
karamba

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » ndz kwie 06, 2014 10:53 pm

Boxer.Furgon,paka 3.3m z groszem

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » ndz kwie 06, 2014 11:10 pm

nówka czy używany?

ODPOWIEDZ