Witam, kilka pytań o zorganizowanie zakładu ,pomożecie?

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Re: Witam, kilka pytań o zorganizowanie zakładu ,pomożecie?

Post autor: lukasz2223 » pn lut 03, 2014 10:27 pm

sawno pisze:Z tego co pamiętam to frezarka ok 5 tys
No to troszke dużo. to dokładam tysiąc złotych i mam nowego Ghines-a który naprawde ma czym "pogadac " Ciągle poluje na używke w dobrej cenie na ebay.com albo na craigsliscie ale jak cos sie pojawia to meksyki wyłapuja to w powietrzu dosłownie :) dlatego póki co pytam o alternatywe

mis
kamieniarz

Post autor: mis » pn lut 03, 2014 10:56 pm

Trzeba pamiętać że do polerowania za pomocą sprężonego powietrza trzeba posiadać sprężarkę śrubową, bo tłokowa nie da sobie rady; a kupno takiej sprężarki to spory wydatek dlatego większość kamieniarzy pracuje na urządzeniach elektrycznych, a różnice przy prędkościach obrotowych nie są już takie duże jak kiedyś; jedynie ich waga jest znacznie wyższa.

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » wt lut 04, 2014 12:54 pm

Tłokowa daje rade,pod warunkiem,że pracuje jedna a doraźnie tylko dwie takie polerki-sprawdzone w zakładzie gdzie pracowałem i to długi czas był zwykły tłokowiec.Szef zdecydował sie na zakup bardziej z uwagi na hałas i na prąd.Rozmawiałem z nim tydzień temu i wypytałem o sprężarke nową to mówi,że rachuni za prąd spadły niemal,że o połowe a nic innego nie zmieniali.Póki co rozejrze się za jakimś tłokowcem i nie wykluczam nabycia jednej celmy-wiem wiem,zbiera dobre opinie.

mis
kamieniarz

Post autor: mis » wt lut 04, 2014 2:47 pm

Na jakim ciśnieniu pracowałeś, jaki miała zbiornik sprężarka i na ile atmosfer była ustawiona. Bo ja pracowałem na 5, 5 atmosfery i było niespecjalnie; co chwilę się włączała sprężarka chociaż zbiornik 200 l, a ciśnienie na wydechu dość duże (nie pamiętam ile ale miała spory zapas). Jak się mocniej przycisnęło to stawała.

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » wt lut 04, 2014 8:25 pm

Sprężarka zbiornik albo 270 albo 300 litrów.Stara,szara głośna sprężarka,tabliczka znamionowa była przykryta chyba 10 warstwami farby.Czasami się grzała ale to bardziej z uwagi na ogólnie panujący upał na FL plus duże obciązenie,stawialiśmy wiatrak taki przemysłowy przed nia i wracała do normy po jakichś 15 minutach. NTak więc więcej szczegółów nie podam bo nie zwracałem nawet na to uwagi,Rzadko zdażało się żeby musiała mocno zwolnic albo stanąć,wysokomi obrotami mozna było połaścic się na "mniejszy docisk "

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » wt lut 04, 2014 11:41 pm

a moge zapytac ile kasy przeznaczasz na rozkręcnie biznesu?

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » wt lut 04, 2014 11:50 pm

cmentarny pisze:a moge zapytac ile kasy przeznaczasz na rozkręcnie biznesu?
Możesz ale sam nie wiem ile pochłonie to pieniędzy na sam start biorac pod uwage wszystko co jest absolutnym minimum... Jak podliczyłem wiekszośc narzędzi które sa obowiązkowe plus jakis widlak i auto to taka podstawowa lista opiewa na mniej więcej 50-60 tyś... podkreslam"podstawowa" a ile do tego trzeba będzie dołożyć to się zapewne okaże no i zweryfikuje to początek prób rozwinięcia :)

marmo
kamieniarz

Post autor: marmo » śr lut 05, 2014 10:56 pm

Postaraj się też o dotacje unijne, teraz jest nowa pula. Slyszałem, że lokalne grupy działania szukają chętnych....

kapusta789
mistrz kamieniarstwa

Post autor: kapusta789 » czw lut 06, 2014 12:40 am

moim skromnym zdaniem ciężko bd ruszyć za 5-6 dych... przynajmniej ja na to patrze tak, że jak chcesz być konkurencyjny to musisz się czymś wyróżniać od reszty, a jak chcesz przyciągnąc do siebie klienta który ma do wyboru kogoś z samą piła warta 2 x "Twój budżet" i do tego jest na rynku 10-20 lat ?
wiem co mówie bo sam też zaczynałem od gotowych chińczyków kilka dobrych lat temu i plac + ogrodzenie + magazyn + auto + narzędzia + towar = zamkneło mi się prawie na 200 tys zł.
ale wszedłem w lokalny rynek głośni i wyraźnie i dziś konkurencja dla mnie nie istnieje, bo oni dalej mają swój małe zakładziki a ja kilka wystawek :)
chcesz brać dobra kase to trzeba ryzykować i inwestować. fakt pewnie da się też za mniejsze pieniądze ale dużo dużo wolniej...a materiał tańszy nie będzie, a ludzie bogatsi nie są i cena jest dalej ta sama :) pozdro

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » czw lut 06, 2014 10:20 am

Jeśli mam być szczery to powiem tak-zamieniając się miejscami z klientem,mnie akurat średnio by interesował fakt jaką piłe ma osoba której zleciłem zrobienie blatów i ile takowa piła kosztowała.Doskonale wiemy,że płyte pociąc na blaty i elegancko obrobić można za pomocą dużego i małego flexa a nawet i na sucho co oczywiśce wymaga wprawy,kolejna rzecz jest taka,że na chwile"obecną" koszta dojechały pod 60 tysięcy i zaznaczyłem,że ile więcej-to się okaże.No i sprawa wystawek i nagrobków,ja zdaje sobie z tego sprawe,ze trzeba zainwestowac,cos wystawic cos pokazac i najlepiej w miejscach paru ale blaty to nie nagrobki ktore bede eksponował na jakimś podwórku,wiele firm nie jest w stanie nawet na żywo pokazać docelowo zamówionego materiału bo w skromnym magazynku maja kilka podstawowych kolorów.Oczywiście,że pokazowe pare blatów zrobić trzeba ale nie muszą to być blaty 60x200 albo 60x 250 ,wystarczą mniejsze,z różnymi frezami na danym boku,do tego kolory w "próbnikach" na półce i wsio.W chińczyki od samego początku pchać się nie chce,Chyba,że coś rozsądnego jakością i ceną o ile ciekawe kolory i wzory są na rynku.Plac plus magazyn i kawałek warsztatu mam więc to mi odpada.mam dosyć dużą posesje i oprócz domu na niej mam duży budynek gospodarczy więc jest to duży plus.
aha a klienta można przyciągnąc przede wszystkim sumiennością i jakością a tak jeszcze wracając do kwestii rynku tego w moim regionie to oprócz zakładów kamieniarskich które trudzą się nagrobkami ( tym również blaty ale z wywiadu wiem,że rzadko i nie do końca chętnie) nie ma zbyt wielkiej konkurencji,jesli jest to sporadycznie,robią to kamieniarze którzy początki wiązali z nagrobkami lub ludzie którzy fachu się uczą via internet i filmiki bądz robią blaty itd na zasadzie przyjęcia zamówienia i oddania gotowego projektu do firmy ktora robi np włąsnie nagrobki czy w hurtowni zamawiają już pocięte pasy i nawet wyfrezowane.Ja uczyłęm sie i robiłem tylko blaty i tym podobne i tutaj czuje sie mocny.Pracowałem w b.dobrej firmie i gdyby nie sytuacja "rodzinna i zielono papierowa" pracował bym tam do dzis. Trzeba próbować, a to,że kolega kapusta wszedł w rynek mocno głosno i wyraźnie to juz wiem-zdązylem przeczytac w postach i innych wątkach,że juz kilka cmentarzy obskakuje i ma na wyłączność :) Gratuluje ;)

gremlin
kamieniarz

Post autor: gremlin » czw lut 06, 2014 4:01 pm

a mnie interesuje obróbka na sucho. Próbowaliśmy, ale poler nie wychodzi i ostatnimi rzepami trzeba jechać na mokro, bo je przypala na sucho (nawet na małych obrotach). Masz jakiegoś sprawdzonego dostawcę rzepów a sucho?

Zakład, jak zakład. Jak ładna wystawa, to nie pytają o zakład czy stan maszyn skoro robota elegancka na gotowym wyrobie. Nikt jeszcze nie pytał czy mamy maszyny nowe czy stare.

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » czw lut 06, 2014 6:04 pm

gremlin pisze:a mnie interesuje obróbka na sucho. Próbowaliśmy, ale poler nie wychodzi i ostatnimi rzepami trzeba jechać na mokro, bo je przypala na sucho (nawet na małych obrotach). Masz jakiegoś sprawdzonego dostawcę rzepów a sucho?

Zakład, jak zakład. Jak ładna wystawa, to nie pytają o zakład czy stan maszyn skoro robota elegancka na gotowym wyrobie. Nikt jeszcze nie pytał czy mamy maszyny nowe czy stare.
A dowiem się co za producent robił te suche rzepy, sam się podobnie jak ty nie przekonałem do suchego polerowania ale jest to do zrobienia,warunkiem długa praca począwszy od dobrego jakościowo kamienia załóżmy 220 (prostego nie styranego obróbką krągłości) później rzepy kolejno,przy czym długggggaa praca rzepem 400 i jakoś to szło.Na mokro polerka na maxymalnych obrotach zawsze nam szła a na sucho nie pamiętam jak to było , napewno wysokie obroty przy wysokiej granulacji zepów no ale mówie-dowiem się bo zwyczajnie nie pamiętam.Wy Panowie na codzien cały czas działacie,ja miałem przerwe w zasadzie jeszcze mam. Na sucho polerowalismy w Anglii / przeważnie Absolut Black czy coś podobnego gdzie na konieć można było głębie koloru i połysku poprawić chemią.O polerce na mokro nie było mowy-szef nie chciał się do tego przekonać tak samo jak pół roku walczyłęm o jedną kątówke makity zamiast flexa które osobiście 3 zajechałem a makita do dziś dnia chodzi a spadła rzekomo setke razy ze stołu....Każdy ma swoje "widzimisia" i co do polerki i do techniki i do maszyn.Najwięcej na sucho polerowałem marmuru i trawertynu no ale to już inna bajka i tam rzepów nie trzeba było ale też dodam,że dobre jakościowo papiery z klejem robiły robote od tych"gorszych" :) które od temperatury rozpuszczały klej i zjeżdżały paprząc przy tym powierzchnie blatu.Jak zaczne już działać,robić,ciąc i polerowac i będe miał u siebie dużo róznych cudów od naszych rodzimych dystrybutorów to wtedy chętnie sie spostrzeżeniami podziele,Mam dwa komplety rzepów na mokro przywiezionych z Usa ale bez oznaczeń.kilka z diarexu miałem,fajnie polerowały ale szybko się "kończyły" niestety

kapusta789
mistrz kamieniarstwa

Post autor: kapusta789 » czw lut 06, 2014 6:51 pm

1. oczywiście z tą piła to nic więcej jak przenośnia, nie bierz tego do siebie.
2. pytanie czy masz fach w ręku aby pociąć fleksem blat, zakładając że tak to praca potrzebna na to co zrobiłaby piła wydłuża Ci sie znacznie. Dłuższa obróbka to więcej zmarnowanego czasu w którym możnaby było robic już kolejne zamówienie.
3. "sumienność i jakość" - spoko. ale najpierw ten klient musi przyjść i zamówić, Ty musisz się pokazać z mega strony to po jakims czasie przyjdzie znajomy klienta. Ale zauważ ile to potrwa??? chyba że gotów jesteś iść do tego celu małymi kroczkami.
4. niestety albo i stety kasa na start ma duży wpływ na początek działalności, ludzie są wzrokowcami i często idą tam gdzie ładniej :)
5. mówisz o tym że kilka małych blacików + wzornik starczą, ok można i tak, życze powodzenia.

Na koniec nawiązując do ostatniego mojego zdania powiem Ci jak zaczynałem i wykończyłem gościa co miał zakład z ojca na syna. Mieszkamy niedaleko siebie, facet na rynku kupe lat. Ja nowicjusz :)
Jego plac zawsze to pusto pusto i jeszcze raz pusto. 3 brązy królewskie + wzornik. Jak zebrał zamówienia na 2-3 nagrobki to jechał do hurtowni kupował i stawiał. Ale z braku konkurencji sie wiodło nawet tak.
Ja na swoim placu tu gdzie mieszkam postawiłem 70 sztuk na wystawie, różne kolory/wzory. Kończąc mamy akurat lokalnie 2 cmentarze gminne, około 30 nagrobków rocznie na jednym i drugim się wymienia. W tym roku postawiłem na jednym 22 i na drugim 24, on na jednym 7, na drugim 3 :) Dziękuje i Do Widzenia :) Wcześniej to on miał podobne liczby .
Mówie to tylko po to bo kiedyś też wstrzymałem sie 2 lata z pomysłem żeby zebrać tyle kasy ile możliwe ale wejść w biznes OD RAZU. pozdro

gremlin
kamieniarz

Post autor: gremlin » czw lut 06, 2014 9:29 pm

Zgadza się, ludzie jak widzą, to i za wiele nie pytają. Jak jest wystawa z nagrobkami to prościej jest je sprzedać. Tylko, że do nagrobków masz parę wzorów i kamieni też liczba za wielka nie jest. Więc parę wzorów na placu i reszta to próbki materiału i wystarcza.

Z budowlanką jest ciut gorzej, ponieważ by mieć magazyn z płytami trzeba wydać ok. 100-200 tyś zł na materiał. Materiał ten będzie stał na stojaku i czekał aż ktoś się napatoczy. Moim zdaniem lepiej mieć wycięte kawałki po 60x60 cm z materiału i to na wystawie niż pchać w magazyn 200 tyś zł i nie ruszysz tych pieniędzy nawet jak będzie ci trzeba.
U nas stoją jakieś tam płyty, połówki, ćwiartki różnych kolorów z marmurów i tak się je sprzedaje. Jak sprzedajesz to przywozisz ile ci trzeba i jedziesz.
Granitów w budowlance jest tyle, że głowa mała. Chciej choć z połowę na stanie, jak was stać to ok, dla mnie to zamrożone pieniądze.

Kasa ma wpływ na rozwój działalności, bez niej zejdzie ci dłużej, bo nie będziesz miał wystawy dużej, bo reklamy nie będzie. Ale da się i tak :).

mis
kamieniarz

Post autor: mis » czw lut 06, 2014 11:22 pm

Nie ma co chłopaka straszyć, jak chce pracować to niech próbuje; posiada duży atut że będzie robił i za pracownika i za szefa; czyli na początek wystarczy. Co do konkurencji to jak kto dba tak ma; kolega "kapusta" mówi że skasował konkurencję; według mnie to nie miał z kim konkurować bo gość po prostu nie dbał o zakład!!!!; Ale myślę że jeśli miałby konkurować z zakładem który posiada 3 automaty do polerowania i 2 piły do cięcia bloków, a na dodatek prowadzi sprzedaż hurtową nagrobków i płyt to nawet jakby miał 300 tys to by w ten biznes nie wchodził.
Myślę że najważniejsze są chęci i parcie do celu, a później się wszystko wyklaruje.
Oczywiście że lepiej być młodym, pięknym i bogatym niże biednym, chorym i starym, ale i tak każdy chce jakoś żyć.
Powodzenia w nowym sezonie dla wszystkich z branży.

archiBAR
kamieniarz

Post autor: archiBAR » czw lut 06, 2014 11:55 pm

Ja tylko czekam aż wiosna zawita na stałe do nas i ruszy sezon, pozdrawiam i powodzenia dla WAS!!!
karamba

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » pt lut 07, 2014 10:27 am

Dziękuje za wszystkie rady i spostrzeżenia,sam nie moge się doczekać do momentu gdzie nawet pierwsze narzędzia zaczne rozpakowywać z paczek i pudełek,porobie,podziałam,musze wrócic do wprawy manualnej,dłuższa przerwa to nic dobrego ale jak sie cos naprawde lubi i praca z tym cieszy to wydaje mi sie,że bedzie to na zasadzie jazdy na rowerze-tego sie nie zapomina :) Z chęcia potestuje,popróbuje wszystkiego co dostępne na naszym rynku,zobacze jak z ta suchą polerka i tutejszymi rzepami ( czekam na info co za producent je robił) kolega mi mówił,że to prawdopodobnie te Assasiny ale na spokojnie sie dowie w 100 %
Aha będe miał prśbe do was.Jako,że sami podsuneliście mi pomysł na wyspawanie wysięgnika do widlaka a mam taką możliwośc i znajomy zakład spawalniczy który napewno podoła to warto spróbować myśle tylko-potrzebował bym fotki , kilku zdjęć wysięgnika z przodu z boku z góry z dołu -jednym słowem mówiąc jak najwięcej no i jakie posiada on wymiary,tj grubość ścianek gdzie wjeźdzają widły,i reszty profila zamknuiętego.Długości,szerokości itd...Jeśli ktoś by mi pomógł to był bym bardzo wdzięczny.Czekam na fotki i opis ze stanów , i to od tygodnia bo szef zamiast zrobic pomiary i zdjęcia wysięgnika do wózka to pomierzył mi ramie ,wysokości i grubość wysięgnika halowego ;) No tak to jest...język też ucieka ale chociaż wesoło

mis
kamieniarz

Post autor: mis » pt lut 07, 2014 1:10 pm

Na tej stronie są różne chwytaki http://www.sklep.dzwignice.com/8-do-wozkow-widlowych

mocoloco
kamieniarz

Post autor: mocoloco » pt lut 07, 2014 4:24 pm

I tutaj też kilka ale nie ma podanych wymiarów

http://www.e-weha.pl/wysiegniki-c-1_17.html

kol350
kamieniarz

Post autor: kol350 » pt lut 07, 2014 8:14 pm

Podstawa to wybór materiału na placu , ja obecnie mam około 30 kolorów płyt , dzięki temu jak przychodzi klient to odrazu ma wybór , inni kamieniarze z okolicy maja właśnie małe próbki i ja swoją wystawką właśnie ich kładę ,
Radzę zaopatrzyć się w podstawowe kolory , sprzedadzą się napewno : Crema Marfil, Breccia, Absolut Black , Kashmiry i Madury , Star Galaxy itd.

ODPOWIEDZ