Witam, kilka pytań o zorganizowanie zakładu ,pomożecie?

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
mocoloco
kamieniarz

Re: Witam, kilka pytań o zorganizowanie zakładu ,pomożecie?

Post autor: mocoloco » pt sty 31, 2014 4:29 pm

Widzisz dobrze Tobie powiedział. Dlaczego Ty masz zgarnąć wisienkę z tortu oferując tylko montaż a on (zakład kamieniarski u którego byłeś) wycinać blat, otwory, polerowac, zbroić i najlepiej jak najtaniej?
Teraz być może inwestujesz oszczędności życia i otworzysz sobie własny zakład. I hulaj dusza :)
Do mnie też często dzwonią i przychodzą nie tylko indywidualni klienci ale też szefowie firm budowlanych. Robią komuś łazienke i chcą blat. Cena jest taka sama jak do klienta indywidualnego a jak i komu oni już ten blat zamontują oraz ile dodatkowo skasują za to pieniędzy nie mój interes.
Podobnie ma się sprawa z Castoramą i Leroy Merlin. Gdy obdieram telefon i słyszę, że ktoś kupił sobie chińskie parapety z Castoramy gr 2cm do całego domu i teraz chciałbym abym to ja mu je skrócił o 2cm bo nie pasują a ja przecież jestem kamieniarzem i mam odpowiednie piły zawsze odmawiam. A najlepiej ludziom skrócić 14 parapetów, zrobić fazy i skasować za to 200zł. Od razy mówię, że nie zajmuję się skracaniem jakichkolwiek elementów z kamienia naturalnego które nie zostały zakupione u mnie. Proszę zgłosić się tam gdzie to Państwo kupili :)
Niestety tak to już jest i fala chińskich gotowców nas zalewa.
Myślicie dlaczego w Polskich hipermarketach nie ma np ceramiki czy innych kachelek z Chin? Bo Chińczyki się tym nie zajmują? Dupa prawdy.
Nasi krajowi producenci ceramiki których jest na pewno mniej niż zakładów kamieniarskich zgrali się razem, wystosowali odpowiednie pisma i Rząd Polski pod ich naciskiem skonstruował odpowiednie prawa utrudniające Chińczyką ekspancji na naszym rynku.
Dla kamieniarstwa jest już chyba za późno a szkoda bo wiele zakładów kamieniarskich przekazywanych z pokolenia na pokolenie, posiadających odpowiednią wiedzę i zaplecze produkcyjne jest wykańczanych przez takich którzy aby tylko przez zime zarobić 500zł tną innym kupione przez nich płyty lub stawiając budkę z Praktikera za 8000zł, zastawiając plac kupnymi pomnikami nazywają siebie "Kamieniarzami" nie umiejącymi odróżnić Strzegomia od Strzelina.

Ostatnie zdania nie są skierowane do autora tematu. Dobrze, że próbujesz zacząć świadczyć usługi kamieniarskie na własny rachunek. Jeśli będziesz uśmiechnięty do ludzi i będziesz przywiązywał dużo uwagę do jakości na pewno za kilka lat nie będziesz narzekać.

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » pt sty 31, 2014 9:55 pm

Dlatego-uszanowałem decyzje miłego z początku Pana i stwierdziłem,że trzeba samemu.Mimo nawet tego,ze cene dostałem na tamten czas jak dla klienta indywidualnego więc nie miało byc to za darmo z płaczem na buzi-nie nie.Rozumiem i faceta i każdego z was osobno ale tak jest w każdej branzy czy to kebab czy kawiarnia czy zakłąd wulkanizacyjny.kamieniarstwo wyróznia jedyniefach w ręku którego w sumie żadna szkoła nie uczy,a w przypadku nagrobków-jeszcze większy prestiż. Pół biedy,że w nagrobki pchac sie nie chce-nawet gdyby miała to być ostatnia deska,tak postanowione i juz.O tyle cieszy mnie to bardziej,że rynek kamianiarstwa w budownictwie(mowa o zakładach i jakości blatow np ) jeszcze jest do podciągnięcia i może uda się własnie takimi aspektami przyciągnąc klienta,i Szanować i siebie i prace i każdą złotówke,za darmo albo za pół darmo oddawac niczego nie zamierzam :)

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » pt sty 31, 2014 11:15 pm

A jesteś pewny, że chcesz w to wejść czy w sumie chcesz robić cokolwiek i akurat padło na kamieniarstwo?

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » sob lut 01, 2014 12:55 am

cmentarny pisze:A jesteś pewny, że chcesz w to wejść czy w sumie chcesz robić cokolwiek i akurat padło na kamieniarstwo?
Dobre pytanie..Wyuczony zawód mój jest inny,a wykonywany jeszcze bardziej rozbieżny ale wątek kamieniarstwa w moim zyciu zaowocował w mojej głowie na tyle,że bardzo chciał bym dłubać w kamieniu,Nawet jeśli to nie wypali to praca z kamieniem na tyle mnie zaabsorbowała,że jeśli mnie będzie stać w przyszłości na kupno kawałków materiału to sam dla siebie-rodziny czy znajomych robił bym coś co daje satysfakcje bo o to chyba w pracy powinno chodzic a jak jest?-wiemy wszyscy.Wydaje mi się,że z kamieniarstwem jest tak,że jak ktoś w to wejdzie i się zauroczy to na długo sie zaangażuje bo to naprawde ciekawa praca i mówie to z perspektywy obróbki kamienia jako wyrobu do domu a w waszym przypadku-bynajmniej wiekszosci praca z nagrobkami i coraz to wymyslniejszymy projektami napewno daje duża satysfakcie..

mis
kamieniarz

Post autor: mis » sob lut 01, 2014 11:15 am

Jak będziesz sam pracował na produkcji, pilnował jakości i nie popijał a na dodatek będzie Ci to sprawiało przyjemność to klienci na pewno to docenią; ale trzeba pamiętać o jednym że kokosów w tej branży to już nie ma. powodzenia

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » sob lut 01, 2014 7:42 pm

Na kokosy nie licze,alkoholu nie pijam-nawet piwo oddaje żonie bo kiedy kupie i o nim sobie przypomne to zbliża sie koniec daty ważności.. :) cóz,nie każdy lubi :).Co do reszty to taki mam zamiar,przyłożyc się i działać a co będzie to się okaże.

mis
kamieniarz

Post autor: mis » sob lut 01, 2014 11:26 pm

No to nie masz się o co martwić; no i musisz się jakoś zareklamować; najlepiej przez jakąś starą plotkarę; tzw kurier osiedlowy jest najlepszy : -)

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » sob lut 01, 2014 11:46 pm

Spokoojnie :) Mam zamiar zacząc działać dopiero na wiosne,póki co zadoptowac budynek gospodarczy na terenie swojwj posesji,pozbierac sprzet,zakupić widlaka,jakiegoś busa i wtedy będzie moment na działanie.Pierwsze zlecenie już chyba będzie i to zza granicy napłyneło :) kto wie,może jak raz się uda.
Dzięki za wsparcie tak na marginesie :)

kol350
kamieniarz

Post autor: kol350 » ndz lut 02, 2014 10:44 am

To i ja swoje trzy grosze wtrącę ,
Od około 7 lat zajmuję się importem głownie gotowych płytek z granitu i marmuru ,ale sytuacja wymusiła żebym zaczął robić rownież obróbkę (blaty,schody itd)
W zeszłym roku kupiłem piłę , szlifierki i boczkarkę . Na początku było kiepsko zwłaszcza ze musiałem zatrudnić pracownika ,niestety w pojedynkę nic nie zdzialasz:(, jednak obecnie pomimo zimy mamy co robić :) , ale obecnie Cena Czyni Cuda ,
paradoksalnie mam więcej zamówień z odległych rejonów niż z okolicy , do tego muszę jeszcze dodać ze mam płyty z swojego importu i sporadycznie kupuje w hurtowniach , dzięki temu mogę jakoś się przebijać na tym bardzo trudnym rynku ,zauważyłem ze najlepiej zdobywać klientów z polecenia , często przychodzą do mnie ludzie i mówią np. a bo sąsiad u pana zamawiał i nam się tez podoba :) .
Okres dla budowlanki jest trudny ale nie ma się co przejmować , jak będziesz pracował po 12g. to się uda :) .
Najważniejszy upór i determinacja w dążeniu do celu :),mnie tez "znajomi " mówili daj spokój itd. a obecnie sytuacja wyglada tak ze zatrudniam już 2pracownikow i zamierzam w marcu powiększyć ekipę ,
Jeżeli chcesz się rozwijać to na początku nie ma co liczyć na profity , ja niestety cały zarobek ciagle inwestuję :(

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » ndz lut 02, 2014 5:36 pm

No i super !! Mamy podobne podejście do tematu.Nie zamierzam na wstępie przekreślać czegoś co jeszcze nie jest znane i "obstukane".Działalnośc chcę ruszyć wspólnie z kolegą,wole tak z uwagi na początkowe trudy finansowe oraz na fakt,że razem będziemy pracować zamiast zatrudniać kogokolwiek póki się roć rozwinie a profity(o ile takowe będą powinny starczyć na dwie osoby .Może początek będzie bardzo trudny ale mówie-będziemy próbować.. Nad importem płyt musze sie zastanowic i rozeznac sie co i jak,będe podpytywał ewentualniue..

kol350
kamieniarz

Post autor: kol350 » ndz lut 02, 2014 7:34 pm

Skoro jesteś z okolic Koszalina to masz pole do popisu , dużo miejscowości wypoczynkowych są domki i apartamenty do roboty , trzeba się trochę zakręcić i ogłoszenia w lokalnej prasie ,
na import trzeba trochę kasy , warto dogadać się z jakaś pobliską hurtownią kamienia i może bedą Cię polecać .
Ja proponowałbym zakup wózka 2,5 -3,5t. jak doczepisz wysiegnik to zawsze masz dłuższe ramie a różnica w cenie zakupu chyba obecnie nieduża . I są jeszcze takie obrotowe stoły do płyt , super sprawa , ja mam taki i naprawdę jestem w stanie sam zestawić płytę na piłę bez żadnego ryzyka ,
http://www.achilli.com/index.php?option ... &Itemid=12
http://m.youtube.com/watch?v=OFsdQnv9e3M
mój jest na całą płytę 2x3m , może masz jakiegoś znajomego mechanika to Ci taki zrobi , naprawdę załatwia wiele problemów , chociażby z wysokością hali :)

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » ndz lut 02, 2014 9:45 pm

Przede wszystkim będe starał się wykorzystac bliskośc granicy z Niemcami a tam wstępnie kontakty "złapane" , nadmorskie miejscowośc też i to jak najbardziej,nic tylko przec do przodu,działac,działc i nie poddawać się nawet jak przez pierwszy rok będzie kibel . Co do stołu to może na taki zautomatyzowany póki co nie będe sobie mógł pozwolić ale taki manualnie obsługiwany jak najbardziej..
Szukam na miejscu jakiejś frezarki ręcznej co by sobie ręce odelżyć i żeby to sprawniej szło,czekam na wiesci z usa tylko póki co w dobrej cenie to sprzet z ogromnym przebiegiem,tam rynek "blaciarki" zyje mocnym tempem i jest powszechny na bardzo fajnym poziomie już. Szukam tutaj czegoś takiego jak SECO ? może z Flexa coś albo inne opcje.Ewentualnie jakąś przystawke do kątówki,macie jakieś pomysły ? Choruje na ghinesa sectora,no miód malina i przyjamnie sie tym działa i latami mozna robić tylko koszta spore ale jak trzeba będzie..to zakupie..

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » ndz lut 02, 2014 11:48 pm

Pomyśl przede wszystkim jak dobrze wykorzystać fundusze, które chcesz włożyć w ten biznes. Nie wiem czy masz oszczędności czy kredyt? leasing? Warto pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu żebyś w razie niepowodzenia nie został bankrutem!

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » pn lut 03, 2014 11:07 am

cmentarny pisze:Pomyśl przede wszystkim jak dobrze wykorzystać fundusze, które chcesz włożyć w ten biznes. Nie wiem czy masz oszczędności czy kredyt? leasing? Warto pomyśleć o jakimś zabezpieczeniu żebyś w razie niepowodzenia nie został bankrutem!
Póki co będziemy działac z oszczędności,podjąłem równiez decyzje żeby póki co zachowac prace etetową która daje mi dużo wolnego jednoczesnie z uwagi na tryb pracy po 12 godzin..
Licze/liczymy się ze wszystkim więc co by nie było nie ma się co od razu denerwować,stąd tez moje posty o pare patentów. Na początek obejde sie bez boczkarki i ogromnej piły która tak czy siak z czasem zakupimy o ile będzie wzięcie,szukam natomiast tańszych rozwiązań tam gdzie moze akurat cos sie uszczknie tak jak wózek i osprzet ale już wiem,że nie ma co kombinowac bo bez wózka nie da się tak naprawde nic zdziałać,nawet poprzekładac płyty na placu,na hali czy pod ścianą to też bez wózka ani rusz.. Tutaj tez nie chciał bym szaleć będe szukał a włąściwie to już się rozglądam za wózkiem jakimś powiedzmy "budżetowym" który odpali zdejmie płyte z auta i połozy ja na stole,tyle.. moze miec lat 30 byle by pozwolił przez rok czasu się eksploatowac w miare możliwości,coś za nieduże pieniądze..Jak macie jakieś propozycje to piszczcie .Wiem,że sa wózki za 4 tysiące,za 10,za 20 tysięci i za 50 tyś.. póki co coś co tylko zrobi przysłowiowe "halo" później jak juz będzie wstępnie wiadomo czy iśc w to dalej będzie czas na zakup czegoś co będzie cieszyło nie tylko swoją pracą ale i wyglądem oraz rokiem produkcji :)

mis
kamieniarz

Post autor: mis » pn lut 03, 2014 11:25 am

Mam polskiego Raka; silnik od ciągnika Ursus C330; albo 360; budowa prosta, części dostępne, remonty w miarę tanie i na dodatek każdy naprawi. U mnie lata już z 10 lat i nic się nie dzieje. Wada to brak wspomagania; ale za 1000 zł można to spokojnie zrobić. Udźwig 1250 kg; na płyty spokojnie wystarcza; na paletę cementu za mały; Gabaryty ma nieduże więc wjedzie wszędzie. Ceny też są niewygórowane. Im większy udźwig tym większe gabaryty maszyny, a co za tym idzie pomieszczenia do manewrowania muszą być odpowiednio duże.

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » pn lut 03, 2014 2:55 pm

to prawda też mam i polecam raka za 5-6 tyś kupisz już coś ciekawego do tego pile jedno ramieniową za 10 tyś już kupisz w dobrym stanie

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » pn lut 03, 2014 8:15 pm

A jakieś frezarki ręczne przerabialiście u siebie? albo najlepiej jakąs przystawke do szlifierki kątowej..
Dwie makity zamawiam i jedna metabo i fajnie by było miec jedna dostawke pod frezy cos takiego jak ręczna frezarka flexa czy seco ? Czy może ktoś robi takie przystawki??

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » pn lut 03, 2014 9:31 pm

takie przystawki są tutaj do makity po 1400 zł ale polecam tez zwykłe polerki nasze polskie celmy

http://www.krzemex.pl/oferta.php?c=8

lukasz2223
kamieniarz
Kontakt:

Post autor: lukasz2223 » pn lut 03, 2014 9:39 pm

Fajna strona i fajna przystawka.Widze,że mają tez typową frezarke ręczną,ciekaw jestem jakie koszta,jutro zadzwonie i sie dopytam. A co do Celmy i polerki to poleruje na mokro sprężonym powietrzem, polerki pneumatyczne diarex-a bardziej poręczne i szybsze.

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » pn lut 03, 2014 10:23 pm

Z tego co pamiętam to frezarka ok 5 tys

ODPOWIEDZ