sprzedaż nagrobków

Forum branży kamieniarskiej. Nowości, plotki, newsy z branży. Kto, z kim i gdzie.
tkl
pomocnik kamieniarza

sprzedaż nagrobków

Post autor: tkl » sob sty 11, 2014 10:06 am

Ponieważ to mój pierwszy post na Waszym forum, chciałbym się serdecznie przywitać ze wszystkimi. Od jakiegoś czasu forum stało się moją ulubioną lekturą a posty kopalnią wiedzy w dziedzinie kamieniarstwa.
Tak się składa, że moja rodzina od kilku pokoleń prowadziła warsztat kamieniarski w nieskromnie mówiąc najlepszej lokalizacji w jednym z większych miast centralnej Polski. Warsztat był prowadzony przez kilka pokoleń ale niestety w pewnym momencie tradycja się rozmyła, i wiedza nie została na czas przekazana, a może nie było chęci zdobycia tej wiedzy w odpowiednim momencie J.
Warsztat został wynajęty osobom trzecim i do dziś dnia całkiem dobrze prosperuje ale biznes nie jest już rodzinny.
Ostatnimi czasy, uznałem, że czas najwyższy naprawić błędy przeszłości i zacząć wykorzystywać to co się ma pod nosem, niż pracować do końca życia u kogoś.
Lokalizacja miejsca jest idealna pod sprzedaż nagrobków, na wprost wejścia do głównego cmentarza-uwierzcie mi że nie ma lepszej! Natomiast moim zdaniem lokalizacja jest super pod sprzedaż, a nie pod robienie nagrobków od podstaw. Ponieważ tak jak wspominałem, wiedza na temat kamienia nie podana mi była niestety z mlekiem matki ,swoją przygodę z tym biznesem chciałbym rozpocząć od sprzedaży gotowych produktów, wyeksponowanych w sposób odpowiedni do dzisiejszych czasów, sprzedawanych w warunkach odpowiednich do dzisiejszych realiów. Podglądając konkurencję, nikogo nie chcąc urazić – moim zdaniem brakuje im odpowiednich warunków do podjęcia decyzji, spełnienia formalności, czy chociażby warunków do oglądania gotowych nagrobków. Działka ma około 1ha, posiada zabudowania ( biuro, warsztat ) i spokojnie pomieści około 30 gotowych nagrobków.

Chciałbym się Was jako doświadczonych kamieniarzy poradzić w jaki sposób zatowarować takowy plac nagrobkami? Czy Waszym zdaniem jest sens podróżować po Polsce w poszukiwaniu jednego partnera który byłby zainteresowany tzw. wystawką w centralnej Polsce? Czy takie metody są powszechne, że ktoś daje w komis nagrobki a rozliczenia finansowe dokonuje się dopiero po faktycznej sprzedaży klientowi detalicznemu?

Zdaje sobie sprawę że najprostszym rozwiązaniem byłby zakup 30 gotowych nagrobków , ale nie takiej rady tu szukam. Nie wygrałem wczoraj 6 w dużym lotku i środki finansowe które udało mi się przygotować na rozpoczęcie i prowadzenie działalności nie uwzględniają zakupu aż 30 nagrobków nawet biorąc pod uwagę opóźniony termin płatności za towar.

Może ktoś z Was obecnych tu na forum robi nagrobki na dużą skalę i jest zainteresowany nowymi rynkami zbytu?

Mam nadzieję, że nie zjecie mnie przy moim pierwszym poście J a wasze wszelki uwagi, rady, krytyka będą konstruktywne.

mis
kamieniarz

Re: sprzedaż nagrobków

Post autor: mis » śr sty 15, 2014 10:40 pm

Witam. Nie wiem czy ktoś Ci da nagrobki w komis, te czasy chyba się już skończyły; no może jeśli pod zastaw dasz jakąś nieruchomość, ale to też nie jest rozwiązanie, bo każdy się boi spraw w sądzie i czekania na swoje pieniądze, Bóg wie jak długo. Czytając to co napisałeś to jeżeli masz hektar placu wraz z zabudowaniami, maszynami itd i go komuś dzierżawisz, a na dodatek jest to centrum polski i jak mniemam część jakiegoś miasta to chyba nie powinieneś narzekać na brak gotówki.
A jak chcesz się czegoś nauczyć i zobaczyć jak smakuje praca w tym zawodzie, to radziłbym się zatrudnić u osoby która dzierżawi od Ciebie warsztat; ;; jak Ci się spodoba; to zaczniesz działać na własną rękę; jak nie to zrezygnujesz i nadal będziesz miał dzierżawcę. Powodzenia.

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » śr sty 15, 2014 11:26 pm

Jesli chodzi o naukę kamieniarstwa to uwierz, że nie nauczysz się tego tak hop siup, to wcale nie jest proste! Nie wiem w jaki biznes chcesz wejść czy w chińskie nagrobki?

sawno
kamieniarz

Post autor: sawno » czw sty 16, 2014 4:48 pm

skąd jesteś jeżeli blisko zachodniopomorskiego to może dałbym ci kilka w komis

kapusta789
mistrz kamieniarstwa

Post autor: kapusta789 » czw sty 16, 2014 10:55 pm

wątpie czy ktoś wstawi Ci 30 nagrobków, jeżeli same chinole to i tak dobre 50tys zł albo i więcej trzeba wyłożyć. niby jakie zyski miałby mieć z tego ktoś kto Cie zatowaruje, bo raczej 50/50 nie przejdzie.
po roku jakbyś się rozbujał to podziękujesz za współprace bo będzie Cie juz stać na zamówienie kontenera z Chin najtańszych granitów i współpraca się zakończy.
chcesz iść na łatwizne bo boisz się wziąć kredyt inwestycyjny pod zastaw tego placu co tam masz i samemu zatowarować sie :)
po ostatnie ciężko mi uwierzyć że masz teren hektarowy w mieście na wprost bramy cmentarza, nie spotkałem jeszcze tego :) nawet na wsi o to już ciężko :) pozdro

cmentarny
kamieniarz

Post autor: cmentarny » sob sty 18, 2014 9:19 pm

nick tkl to pewnie świętokrzyskie, ciekawe jakie miasto, kielce??

Kamien_z_Malopolski
czeladnik kamieniarski

Post autor: Kamien_z_Malopolski » śr sty 22, 2014 7:33 pm

tkl
Dam Ci pewną propozycję. Od dłuższego czasu u swoich znajomych kamieniarzy promuje nowy styl sprzedaży pomników. Sprawa wygląda dość prosto, dobra wystawka kosztuje grubo 150tyś zł klient jest wybredny i często będzie pytał o inny kolor czy mix model. Aby zaoszczędzić materiał i czas znajomi, którzy mają lub nie mają zakładów kamieniarskich typowo produkcyjnych, projektują nagrobki w 3D, robią wizualizację i dokumentacje z wymiarowaniem i rozpiską.

W Twoim przypadku byłbyś pośrednikiem w sprzedaży, nie potrzebujesz dużo miejsca, często będziesz podróżował z laptopem do klienta, a dzisiejszy klient zapłaci więcej za swój umyślony wzór, który odróżnia się spośród pomników na cmentarzu niż taki chiński, który jest już 5ty na cmentarzu. Profesjonalna obsługa i podanie klientowi to co chce, nie tylko działa, a w dodatku tworzy siec poleceń.
http://www.kamieniarz3d.pl - Skuteczne narzędzie w Twoim przedsiębiorstwie!
http://kamieniarz3d.pl/wdrozenie_ironca ... iarz3d.pdf - materiały informacyjne!

ropstone
kamieniarz

Post autor: ropstone » śr sty 22, 2014 10:08 pm

kamien z malopolski uchylisz w koncu rabka tajemnicy i napiszesz ile ten program kosztuje bo tyle razy juz ktos pytal a nigdy konkretnej odpowiedzi..

mocoloco
kamieniarz

Post autor: mocoloco » śr sty 22, 2014 10:16 pm

8500zł. Dodzwoniłem się i dowiedziałem.

marmo
kamieniarz

Post autor: marmo » śr sty 22, 2014 10:33 pm

Jeśli ktoś nastawi się na taki profil, czyli podróże z laptopem to rozumiem, że może zainwestować i to może się opłacić....

Kamien_z_Malopolski
czeladnik kamieniarski

Post autor: Kamien_z_Malopolski » czw sty 23, 2014 9:40 am

marmo pisze:Jeśli ktoś nastawi się na taki profil, czyli podróże z laptopem to rozumiem, że może zainwestować i to może się opłacić....
Nie koniecznie tylko podróżowanie z laptopem. U kamieniarzy którzy sobie wdrożyli program mają w biurze duży telewizor podłączony do komputera, klient sobie siada wygodnie i prezentują mu przy kawie co mają w ofercie :).
Dużą zaletą jest widok przestrzenny nagrobka, powracając do kartki często zdarzało się tak że ten sam pomnik rysowało się po kilka razy przy kliencie a on dalej nie mógł sobie go wyobrazić. W programie od razu modelujemy w 3D, nanosimy szybkie poprawki, kolor, dodatki. Później dokumentacja to kwestia chwili. Klient wychodzi zadowolony a to co wykonaliśmy w programie, drukujemy i dołączamy do umowy.

Co do cen to są przede wszystkim zależne od ilość osób które zamówią w danym kwartale. Przez to u producenta można negocjować rabat. Standardową cenę można poznać na www.allegro.pl. Program jest produkcji amerykańskiej. Dostarczany w polskiej wersji językowej dedykowany do projektowania w kamieniu.

Od razu odpowiem na pytanie czy obsługę programu opanuje kamieniarz który nie miał do czynienia z komputerem. Proponuję przedzwonić do znajomego zakładu kamieniarskiego w obrębie 50km już tam pracują na programie.

W cenie jest bezpłatny i bezterminowy dostęp do pomoc technicznej "pomoc przy projektowaniu".

Dla tych którzy nie dysponują określoną gotówką na program proponuje dotację z unii na innowacyjność firmy, lub dotację z urzędu pracy na nowe stanowisko pracy (tutaj warunek trzeba zatrudnić osobę na min 2 lata), można też wziąć dotację na założenie nowej firmy.
http://kamieniarz3d.pl/wdrozenie_ironca ... iarz3d.pdf - materiały informacyjne!

Awatar użytkownika
liternik
kamieniarz

Post autor: liternik » czw sty 23, 2014 11:10 am

Od razu odpowiem na pytanie czy obsługę programu opanuje kamieniarz który nie miał do czynienia z komputerem - myślę że ktoś kto nie miał do czynienia z komputerem nie będzie się bawił w programy choćby były one za darmo ;-). Z drugiej strony może zająć sie tym ogranięty pracownik lub członek rodziny.

kamykarz
kamieniarz

Post autor: kamykarz » czw sty 23, 2014 5:11 pm

SketchUp jest darmowym programem. Filmów instruktażowych są setki na YouTube. Na pewno nie posiada pewnych funkcji ale można sobie samemu stworzyć biblioteczkę elementów, by szybko pokazać klientowi nagrobek cięty pod zamówienie.
Wracając do tematu, to koledze się nie przyda bo on szuka gotowców, nie zna sie na fakturach, materiałach i wymiarach el. Co dla każdego z nas jest tak oczywiste, ze nie potrzebujemy żadnego programu, by zanim sprzedamy nagrobek w myślach rozrysować resztki płyt które są na placu i akurat taki pomnik polecić klientowi. ;)
Co do zatowarowania to moim skromnym zadaniem bez kredytu sie nie obejdzie. Sam robiłem dla kilku Lastrykarzy którzy sprzedawali moje granity i z każdym zakończyłem współprace przez windykatorów. A kupując taka ilość wynegocjujesz dobry rabat i uda Ci się cos zarobić, bo czasy handlarzy się skończyły.
( nagrobek,fundament,napis,transport,montaż na placu i cmentarzu i na końcu marża) i na przeciwko klient który chce coś drogiego czego na pewno nie masz na placu lub ma tylko 2000 do wydania.
Jeszcze plac. Ja mam zakład na prawie hektarze ziemi na przeciw cmentarza w ok 25000 mieście założony w latach 50-tych, dużo klientów się przewija, ale sprzedaż jest wieksza na wystawce którą otworzyłem kilka lat temu na zadupiu usytuowanym przy ruchliwej trasie.
Licze że troche pomogłem.

mocoloco
kamieniarz

Post autor: mocoloco » czw sty 23, 2014 8:13 pm

Co do programów znalazłem jeszcze coś takiego:
http://www.tflex.pl/index.php?go=dzial&ka=4

Czekam na odp dotycząca ceny.

newbie
kamieniarz

Post autor: newbie » czw sty 23, 2014 8:56 pm

Projektowanie to nie taka prosta sprawa jak podaję producent oprogramowania.
Wystarczy zajrzeć w samouczki i zobaczyć jak to wszystko jest skomplikowanie:

http://www.kamieniarz3d.pl/samouczki.html

mocoloco
kamieniarz

Post autor: mocoloco » czw sty 23, 2014 9:43 pm

No właśnie. Producent kamieniarza 3d nie przewiduje żadnej wersji demo. Ściągnąłbym sobie jakiś program testowy na kilka dni lub z możliwością zaprojektowania np 5 nagrobków żeby sprawdzić jak to działa. Oczekują wydania kupy szmalu (szczególnie w zimie jak sezon stoi) a tak naprawde nawet nie wiem jak się za to zabrać. Niby jest konsultacja telefoniczna ale nie oszukujmy się, ta konsultacja to trochę porażka.

marmo
kamieniarz

Post autor: marmo » czw sty 23, 2014 10:23 pm

a może jest jakaś wersja demo, na której można bezkarnie poćwiczyć. W takim razie może coś podobnego?

Kamien_z_Malopolski
czeladnik kamieniarski

Post autor: Kamien_z_Malopolski » czw sty 23, 2014 10:49 pm

mocoloco pisze:No właśnie. Producent kamieniarza 3d nie przewiduje żadnej wersji demo. Ściągnąłbym sobie jakiś program testowy na kilka dni lub z możliwością zaprojektowania np 5 nagrobków żeby sprawdzić jak to działa. Oczekują wydania kupy szmalu (szczególnie w zimie jak sezon stoi) a tak naprawde nawet nie wiem jak się za to zabrać. Niby jest konsultacja telefoniczna ale nie oszukujmy się, ta konsultacja to trochę porażka.
Panie Marcinie,

Widzę że już miał Pan kontakt z naszą konkurencją i powiedziała co nieco na nasz temat ciepłych słów ;). Serdecznie ją pozdrawiamy.

Nie chcę wchodzić w jakaś grubszą dyskusje, ale Pan osobiście jak narazie tej konsultacji nie poznał więc skąd wnioski? Pan dopiero szuka programu... Dla nas wizytówką są zadowoleni klienci którzy bardzo sobie cenią konsultację online. Z Krakowa do Pana (okolice Gliwic) to rzut beretem 20 minut autostradą. Robimy szkolenia u klienta jak również w Krakowie.
Polecam naszą zaprzyjaźniona Firmę http://www.kamart.krakow.pl

Wersję jak najbardziej udostępniamy można sobie poklikać u nas na komputerze przez tak zwany zdalny pulpit. Jak potrzeba więcej to można przyjechać do Krakowa wypić kawę i posiedzieć nad programem w wygodnej salce szkoleniowej pod okiem inżyniera bez limitu czasu.
Ostatnio zmieniony pt sty 24, 2014 3:35 pm przez Kamien_z_Malopolski, łącznie zmieniany 1 raz.

Kamien_z_Malopolski
czeladnik kamieniarski

Post autor: Kamien_z_Malopolski » czw sty 23, 2014 10:59 pm

newbie pisze:Projektowanie to nie taka prosta sprawa jak podaję producent oprogramowania.
Wystarczy zajrzeć w samouczki i zobaczyć jak to wszystko jest skomplikowanie:

http://www.kamieniarz3d.pl/samouczki.html
Filmy zawsze mogą przerażać, inny zakres jest nagrany na płytę z lektorem. Jednak program IronCAD Kamieniarz 3D jest zdecydowanie prostszym w obsłudze niż Corel czy AutoCAD to nie jest moja opinia tylko użytkowników obecnie ponad 43 w Polsce. Kwestia tygodnia by opanować go później już z górki idzie. Tak jak pisałem wyżej jest wsparcie techniczne tzw pomoc przy projektowaniu. Jeśli ktoś w danym momencie się zatrzyma wystarczy kontakt i klikając u kogoś na komputerze praca idzie dalej, tak zwane prowadzenie za rączkę. Później na bazie pytań powstaje więcej filmów. Celem jest by każdy się nauczył programu! ;)

mocoloco
kamieniarz

Post autor: mocoloco » pt sty 24, 2014 12:42 pm

Program w firmie tflex kosztue 9000zł netto.
Co do kamieniarza 3d nie wiem czy rozmawiałem z konkurencją. Prawdopodobnie rozmawiałem z dystrybutorem więc nie wiem skąd tu mowa o konkurencji i niemiłych słowach.

ODPOWIEDZ